Maqedonia e Veriut/ 627 të infektuar dhe 15 viktima me COVID-19

27/10/2020 - 21:27

Maqedonia e Veriut ka regjistruar të martën 627 persona të infektuar dhe 15 të vdekur me koronavirus. Autoritetet maqedonase kanë regjistruar edhe 531 persona të shëruar, njëherësh numrin më të lartë të atyre që kanë fituar betejën ndaj sëmundjes COVID -19, që shkakton koronavirusi, që nga muaji shtator.

Të dhënat janë publikuar nga Ministria e Shëndetësisë, duke iu referuar testimit të 2,236 mostrave në 24 orët e fundit.

Numri më i madh i viktimave është regjistruar në Shkup, gjithsej shtatë persona, tre janë regjistruar në Veles, dy në Gjevgjeli dhe nga një në Ohër, Reshnjë dhe Dellçevë.

Viktima më e re është e moshës 41 vjeçe ndërsa më i moshuari i moshës 87 vjeç.

Në Maqedoninë e Veriut që nga fillimi i pandemisë janë regjistruar 949 viktima.

Nga 27,827 persona të diagnostikuar me COVID-19, 19,49 janë shëruar ndërsa 7,399 janë ende aktivë.

Në mesin e të infektuarve është edhe Ministri i Punëve të Brendshme, Oliver Spasovski.

Shkupi vazhdon të kryesojë numrin e personave më të infektuar, me gjithsej 11,491 raste.

Sipas Ministrisë së Shëndetësisë, në Klinikën Infektive në Shkup janë të shtruar 152 persona, prej të cilëve 110 janë në oksigjenoterapi. Në spitalet tjera të vendit nga koronavirus po trajtohen rreth 500 persona të tjerë.

Kuvendi i Maqedonisë së Veriut të martën ka nisur debatin për miratimin e ligjit për mbrojtjen e popullatës nga sëmundjet ngjitëse.

Me këtë ligj pritet të shtrëngohen masat mbrojtëse ndërsa kryesisht kanë të bëjnë me mbajtjen e maskës edhe në ambiente të hapura, ndalimin e grumbullimit të më shumë se katër personave pas orës 22:00, përfshirë vizitat familjare.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Mandatari për formimin e Qeverisë së re të Malit të Zi, Zdravko Krivokapiç, paraqiti propozimin përfundimtar të përbërjes së kabinetit qe

Pandemia COVID-19 vijon të shkaktojë viktima në Maqedoninë e Veriut.

Në Greqi autoritetet njoftuan sot 2,018 raste të reja të koronavirusit në vend, nga të cilat 2 u zbuluan pas kontrolleve në hyrjet e vend

Gjatë 24 orëve të fundit, Serbia ka regjistruar 7 606 raste të reja të personave të infektuar me Covid-19.

620 persona janë konfirmuar pozitivë me COVID gjatë 24 orëve të fundit në Mal të Zi.

Greqia do të zgjasë masën e izolimit mbarëkombëtarë, për një javë, deri në 7 dhjetor, teksa rastet me koronavirusin e ri vazhdojnë të rri

Maqedonia e Veriut vijon të mbetet një nga vendet më të prekura nga koronavirusi në rajonin tonë.

Situata e pandemisë COVID -19 në Greqi është përkeqësuar.

Nga mbrëmja e kësaj të mërkure, Mali i Zi nis zbatimin e masave për parandalimin e përhapjes së koronavirusit.

Maqedonia e Veriut vijon të raportojë shifra të larta të rasteve të reja me koronavirus.