Serbët po mundohen ta ndalojnë transformimin e FSK-së në ushtri

21/10/2018 - 10:05

Në Serbi, transformimi i FSK-së në ushtri po interpretohet në mënyra të ndryshme.

Sipas disa analistëve të Beogradit, ushtria e Kosovës përbën një kërcënim për serbët e veriut.

Eksperti i çështjeve të konflikteve ndërkombëtare, Dragan Simeunoviq thotë se procesi i transformimit të FSK-së në ushtri është një proces i pamundur të ndalohet, ngase siç thotë ai, e njëjta i përshtatet edhe interesave të disa fuqive botërore, përfshirë edhe SHBA-të.

“Megjithatë, shqiptarët mund ta përdorin atë, sidomos para hyrjes në NATO, për pushtimin e veriut”,-thotë Simeunoviq.

Ndërkaq, Igor Simiç nga Lista Serbe thotë se veprime të tilla të Prishtinës janë të pamundura.

Sipas Simiç, komuniteti ndërkombëtar duhet ta ndalojë formimin e ushtrisë së Kosovës.

“Ne në Prishtinë besojmë se të tilla veprime janë të pamundura, sepse të njëjtat do ta rrezikonin paqen. Kjo është pse komuniteti ndërkombëtar duhet të parandalojë formimin e Ushtrisë dhe të ndalojë akte të mundshme të dhunës”,thotë Simiç për gazetën “Kurir”.

Kujtojmë se me miratimin e tri projektligjeve për FSK-në në Kuvend, i është hapur rrugë transformimit të kësaj force në ushtri.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Rusia e ka njohur shtetin maqedonas nën emrin e ri kushtetues, Republika e Maqedonisë së Veriut, bëri të ditur sot Ministria e Punëve t

Muhamed Sejdini është Presidenti i ri i Federatës së Futbollit të Maqedonisë.

Protestat e serbëve të cilët po kërkojnë largimin e presidentit serb Aleksandar Vuçiç u ashpërsuan ditët e fundit.

Ish-kryeministri Nikolla Gruevski i është drejtuar Gjyqit të Apelit në Shkup për të kërkuar që t’i ndërpritet masa e paraburgimit.

Shqiptari Muhamed Sejdini është presidenti i ri i Federatës së Futbollit të Maqedonisë.

Një tërmet me magnitudë 4.5 ka goditur Greqinë mesditën e sotme. Epiqendra ishte 15 kilometra në juglindje të ishullit të Zakyntho.

Protestuesit në Beograd që po kundërshtojnë siç thonë sundimin autokratik të presidentit, Aleksandër Vuçiç, hynë në ndërtesën e Radiotele

Qeveria serbe planifikon një komision ekspertësh kundër eksodit masiv të fuqisë punëtore nga vendi.

Gjatë takimit me ministrin e Jashtëm të Spanjës, Josep Borel, presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç ka deklaruar se me miratimin e platf

Pritej që vizita e këshilltarëve të Kancelares gjermane, Angela Merkel, në Prishtinë dhe Beograd të bindte palët për t’iu kthyer dialogut