Finalja e Champions League 2023/24 do të jetë Real Madrid-Borussia Dortmund.

“Los Blancos” eliminuan Bayern Munich në gjysmëfinale duke fituar 2-1 në Bernabeu pas barazimit 2-2 në ndeshjen e parë, në fund të një ndeshje të çmendur dhe spektakolare.

Pasi dominuan, djemtë e Ancelottit u ndëshkuan nga perla e Davies (68′), por gjetën forcën për ta përmbysur atë në një finale emocionuese.

Joselu ishte protagonist absolut, me një dygolësh si një sulmues i klasit të lartë në mesin e minutës 88′ dhe 91′.

Për trajnerin italian do të jetë finalja e gjashtë e Champions League në karrierë, e 18-ta për klubin madrilen.

Megjithatë nën lupën është puna e gjyqtarit të lojës Marciniak, fajtor pasi i fryu bilbilit shumë herët në minutën e 103-të në zonën e Realit.

Por le të rindërtojmë atë që ndodhi. Gjuajtje e dëshpëruar nga bavarezët, goditje me kokë nga Musiala, top për Muller dhe në fund De Ligt shënon në zonën e rreptësisë.

Gjithçka ndaloi, megjithatë: arbitri polak i kishte rënë bilbilit, duke e ndërprerë lojën për një gjoja pozicion jashtë loje.

Imazhet duket se mohojnë vendimin e Marciniak: Rudiger duket se e mban Musialën në lojë.

Megjithatë, për shkak të bilbilit, VAR-i nuk mund të ndërhyjë dhe “omëleta” është bërë.

Protestat e Bayernit kundër Marciniak për një ndërhyrje të hershme u refuzuan: siç është praktikë e zakonshme tani, do të ishte e përshtatshme që aksioni të përfundonte dhe vetëm atëherë të binte bilbil.

Në fakt, vetëm në këtë mënyrë VAR-i do të kishte një mundësi për të ndërhyrë.