Karl Heinz Rummenigge në një intervistë për “Sky Sport”, ka zbuluar se kush ndikoi në zgjedhjen e trajnerit të ri të Bayernit.

 “Drejtori ynë sportiv ka zgjedhur Kompany, ka detaje përfundimtare për t’u zgjidhur, por në fund ai do të mbërrijë. Ne biseduam për këtë me Guardiolën dhe ai foli shumë mirë për të, Pep na dha një dorë”, tha ai.

Sa i përket sezonit dhe fundit të dominimit, Rummenigge tha:

“Bayerni, pas njëmbëdhjetë fitoresh radhazi në kampionat, nuk arriti të fitonte këtë vit. Sezoni nuk ishte shumë i mirë, ne përfunduam në vendin e tretë. Në Champions League, megjithatë, arritëm në gjysmëfinale dhe dolëm në një mënyrë disi fatkeqe kundër Realit të Madridit. Turp, një finale e gjitha gjermane kundër Borussias së Dortmundit do të kishte qenë interesante”.