E thotë shkenca, hidratuesi më i mirë nuk është uji

28/09/2019 - 21:43

Pija më e mirë për hidratimin e trupit? E thotë shkenca, nuk është uji!!Kur keni etje dhe e doni shumë një pije, shumëkujt i shkon mendja menjëherë tek uji për hidratim.

Por sipas një studimi të Universitetit të St.Andrews në Skoci, nuk është uji që do t`ju hidratojë më shumë.

Duke krahasuar reagimin e organizmit ndaj disa pijeve të ndryshme, hulumtuesit dolën në përfundimin se ndërsa uji, si ai i thjeshtë, ashtu dhe ai i gazuar, bën një punë mjaft të mirë në këtë drejtim, nuk mund të konsiderohet si kampioni absolut.

Në fakt, numri një në këtë drejtim rezultojnë pijet që kanë pak sheqer, yndyrna apo proteina, sepse hidratimi që bëjnë ato, zgjat më tepër.

Kujdes ama, sepse këtu nuk flitet për pije me shumë sheqer sic janë lëngjet e frutave apo freskueset, por vetëm për “kushërirat” e tyre që ëmbëlsinë e kanë të doza mjaft të vogla.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Frutat e thata janë të pasura më shumë vlera ushqyese.

Bananja mund të konsiderohet si një frut i nënvlerësuar në krahasim me frutat e tjera ekzotike, të cilat janë kthyer në trend.

Ilaçi "Ibuprofen" në fillimin e pandemisë shkaktoi polemika sepse sugjerohej se rëndonte infeksionin e koronavirusit te të sëmurët.

Pavarësisht dëmeve dhe problemeve që sjell në shëndet pirja e duhanit, shumë individë e kanë të vështirë të largojnë varësinë që kanë pre

A e dinit që kërkesat e organizmit për vlera ushqimore ndryshojnë gjatë verës?

Shumë individë ndjekin dietën me një sasi të ulët të kalorive gjatë ditës, për të humbur peshë.

Shumë njerëz nuk e trajtojnë shëndetin e tyre me seriozitetin që meriton.

Jamballi, ose siç edhe njihet ndryshe si Likuiricia, është një bimë bishtajore në formën e shkurres.

Në moshën e tretë, njerëzit kanë nevojë për më pak kalori, duke qenë se nuk janë më aktivë fizikisht dhe metabolizmi është i dobësuar.

Frutat e detit janë ndër burimet më të mira të vitaminave dhe mineraleve për të cilat trupi dhe truri kanë shumë nevojë, sidomos në verë.