Humbja e dëgjimit te fëmijët çon në ndryshime në tru

03/10/2019 - 07:40

Një studim i ri tregon që edhe një humbje e lehtë e dëgjimit te fëmijët e vegjël mund të çojë në ndryshime të trurit.

Struktura dhe funksioni i sistemit akustik, i cili përpunon tinguj në tru, zhvillohet gjatë gjithë fëmijërisë si përgjigje e trurit ndaj tingujve të ekspozuar. Në shumë fëmijë të shurdhër, sistemi akustik pëson një riorganizim funksional për t'iu përgjigjur më shumë stimujve vizuale. Sidoqoftë, deri më tani, dihet pak për efektet e humbjes së dëgjimit të butë deri të moderuar në fëmijëri.

Një ekip hulumtimi i drejtuar nga Dr. Lorna Halliday, nga Universiteti i Kembrixhit, përdori një teknikë elektroencefalogrami (EEG) për të matur reagimet e trurit të 46 fëmijëve që u diagnostikuan me humbje të përhershme të butë deri të moderuar të dëgjimit ndërsa dëgjonin tinguj.

Duke i ndarë fëmijët në dy grupe, 8-12 vjeç dhe 12-16 vjeç, studiuesit zbuluan se fëmijët më të vegjël me humbje të dëgjimit kishin reagime relativisht tipike të trurit, si fëmijët me dëgjim normal. Sidoqoftë, përgjigjet në tru të fëmijëve më të mëdhenj në moshë me humbje të dëgjimit ishin më të vogla.

Për të konfirmuar këto gjetje, studiuesit kontrolluan një nënbashkësi të grupit të fëmijëve më të vegjël gjashtë vjet më vonë. Ata konfirmuan se ndërsa fëmijët me humbje dëgjimi ishin rritur, përgjigjet e tyre në tru kishin ndryshuar. Përgjigjet që dolën kur fëmijët ishin më të vegjël ose u zhdukën ose u bënë më të vogla.

Programet aktuale për foshnjat e porsalindura janë të mira në të kuptuarit e humbjes së dëgjimit të moderuar deri të thellë, por jo në zbulimin e humbjes së butë.

Fëmijët me aftësi të kufizuara të dëgjimit kanë tendencë të mos zhvillojnë aftësinë e të folurit dhe të mos kenë të njëjtën performancë në shkollë si dhe moshatarët e tyre.

Zbulimi i humbjes së butë të dëgjimit mund të çojë në ndërhyrje që do të kufizojnë ndryshime të caktuara të trurit dhe do të përmirësojnë shanset e fëmijëve për të zhvilluar aftësitë gjuhësore.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Frutat e thata janë të pasura më shumë vlera ushqyese.

Bananja mund të konsiderohet si një frut i nënvlerësuar në krahasim me frutat e tjera ekzotike, të cilat janë kthyer në trend.

Ilaçi "Ibuprofen" në fillimin e pandemisë shkaktoi polemika sepse sugjerohej se rëndonte infeksionin e koronavirusit te të sëmurët.

Pavarësisht dëmeve dhe problemeve që sjell në shëndet pirja e duhanit, shumë individë e kanë të vështirë të largojnë varësinë që kanë pre

A e dinit që kërkesat e organizmit për vlera ushqimore ndryshojnë gjatë verës?

Shumë individë ndjekin dietën me një sasi të ulët të kalorive gjatë ditës, për të humbur peshë.

Shumë njerëz nuk e trajtojnë shëndetin e tyre me seriozitetin që meriton.

Jamballi, ose siç edhe njihet ndryshe si Likuiricia, është një bimë bishtajore në formën e shkurres.

Në moshën e tretë, njerëzit kanë nevojë për më pak kalori, duke qenë se nuk janë më aktivë fizikisht dhe metabolizmi është i dobësuar.

Frutat e detit janë ndër burimet më të mira të vitaminave dhe mineraleve për të cilat trupi dhe truri kanë shumë nevojë, sidomos në verë.