Mos pini ilaçe, kjo është lëvizja e parë që duhet të bëni kur sëmureni

02/04/2019 - 14:49

Me ndryshimin e stinëve, sëmundjet më të zakonshme si për shembull gripi, janë më të pranishme në radhët e njerëzve. Dhimbje trupi ose koke, të dridhura, temperaturë janë disa nga simptomat më të zakonshme të gripit sezonal. Nëse të gjithë do të mendonit të pinit ilaçe sapo të sëmureshit, në fakt duhet të bëni diçka tjetër. Nëse doni që sistemi juaj imunitar të luftojë infeksionin viral si fillim duhet të shtriheni në shtrat për të pushuar.

“Times of India” shkruan se një studim i publikuar së fundmi nga revista e mjekësisë eksperimentale provoi se njerëzit që fjetën gjumë gjatë kohës që ishin sëmurë ndjeheshin më mirë. Gjumi i lejon qelizat që luftojnë infeksionin ta kryejnë më mirë punën e tyre. Kur ju flini gjumë qelizat janë më vigjilente dhe aktive, prandaj ju do të ndjeheni më mirë.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Imagjinoni një situatë të tillë: Keni një takim shumë të rëndësishëm për pak, por keni një dhimbje koke të tmerrshme.

Eliminimi i zakoneve të këqija si fjetja me televizorin ndezur në dhomë, mund t’ju ndihmojë të humbni kilet e tepërta, sipas një studimi

Studimet shkencore, të cilave u referohet AgroWeb.org mbi ndikimin e stresit në organizëm, sugjerojnë se stresi është shkak por edhe paso

Një dozë dy orëshe në natyrë përmirëson në mënyrë domethënëse shëndetin dhe mirëqënien.

Gjendja shpirtërore ka lidhje të pashmangshme me ushqyerjen.

Bakteret “Gingivitis“ që gjenden në hapësirën e gojës dhe grykës mund të depërtojnë deri në tru.

Ndjehemi të lodhur, të zemëruar, të trishtuar dhe në një humor të keq dhe kjo na nxit të gjejmë ngushëllim në ushqim.

Tërshëra është një drith shumë i pasur me vitamina, minerale dhe fibër, tre përbërës kyç për një tretje të mirë.

Shkencëtarët kanë zbuluar një simptomë të re, e cila mund të shërbejë si shenjë se sulmi në zemër është i pashmangshëm.

Pulsiviteti i enëve të gjakut në qafë, si ai arterial ashtu edhe venoz, janë një tregues themelor për identifikimin e njerëzve që mund të