Përse duhet të konsumoni kërpudha

15/03/2019 - 11:25

Kërpudhat mund të jenë një aleat shumë i mirë për rininë e trurit. Sipas një studimi mbi 600 persona rezultoi se të konsumosh të paktën 300 gramë kërpudha në javë mund të përgjysmojë rrezikun e prekjes nga sëmundjet e moshës.

Studimi është kryer nga kërkuesit e Universitetit të Singaporit, të cilët theksojnë se sekreti qëndron në një aminoacid që mund të merret nga ushqimi, kryesisht kërpudhat.

Sipas studimeve rezulton edhe se në pacientë që vuajnë nga humbja e kujtesës apo të tjera shqetësime të këtij lloji, kishte edhe mungesa të theksuara të këtyre substancave në gjak. Studimi ka zgjatur 6 vjet dhe rezultatet janë domethënëse, përsa i përket konsumit të kërpudhave dhe benefiteve që sjellin në shëndetin e trurit dhe mendjes.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Qeveritë na këshillojnë gjithmonë të hamë më pak, dhe të ushtrohemi fizikisht më shumë, për të qenë më të shëndetshëm, por kjo paraqet nj

Në organizëm pasqyrohet kultura jonë e të ushqyerit dhe për këtë duhet të kemi kujdes se çfarë hamë apo pijmë, në të kundër do të gjejmë

Nëse vendosni ushqimet e gabuara në mikrovalë mund të sëmureni, pasi ekspozoheni ndaj kimikateve të dëmshme.

Si mendoni për një ilaç natyral që lehtëson dhimbjet e muskujve dhe të nyjeve? Kjo është ajo që do të mësoni tani.

Bananet janë ndër frutat më të mira dhe me vlera ushqimore.

Një kujdes më i mirë për veten mund të jetë një strategji afatgjatë për luftimin e një problemi në rritje, demencës.

Uji është një nga elementët kryesorë përbërës të trupit tonë.

Mjalti me kanellën janë ndër produktet më të kombinuara të kuzhinës, të cilat së bashku janë shumë efikase kundër disa problemesh shëndet

A keni menduar ndonjëherë përse gogësijmë?