Përse duhet të konsumoni kërpudha

15/03/2019 - 11:25

Kërpudhat mund të jenë një aleat shumë i mirë për rininë e trurit. Sipas një studimi mbi 600 persona rezultoi se të konsumosh të paktën 300 gramë kërpudha në javë mund të përgjysmojë rrezikun e prekjes nga sëmundjet e moshës.

Studimi është kryer nga kërkuesit e Universitetit të Singaporit, të cilët theksojnë se sekreti qëndron në një aminoacid që mund të merret nga ushqimi, kryesisht kërpudhat.

Sipas studimeve rezulton edhe se në pacientë që vuajnë nga humbja e kujtesës apo të tjera shqetësime të këtij lloji, kishte edhe mungesa të theksuara të këtyre substancave në gjak. Studimi ka zgjatur 6 vjet dhe rezultatet janë domethënëse, përsa i përket konsumit të kërpudhave dhe benefiteve që sjellin në shëndetin e trurit dhe mendjes.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Shumë njerëz vuajnë nga rrathët e zinj dhe të fryrë të cilët shfaqen në kohën më të papërshtatshme.

Me ardhjen e stinës së pranverës dhe rritjes së temperaturave është shtuar dhe numri i personave të prekur nga alergji të ndryshme, ndërs

Sipas një studimi të ri ekzaminimi i baktereve dhe viruseve në hundët e fëmijëve mund të japë të dhëna për të përmirësuar diagnozën dhe t

Konsumimi i kastravecit ju sjell shumë përfitime shëndetësore që ndoshta nuk i kini dëgjuar më parë.

Kajsia është një frut e cila së pari është kultivuar në Kinë, derisa persianët e kanë zbuluar.

Xhenxhefili është një nga produktet më të kërkuar kohët e fundit për përgatitjen e çajërave bimor, infuzioneve dhe pijeve të ndryshme.

Pavarsisht se të padëmshme, ato mund të ndikojnë në pamjen tuaj të jashtëme dhe të kthehen në një stres të përditshëm.

Në të shumtën e rasteve femrat ankohen për fytyrën e tyre të mbushur me puçrra ose se kanë lëkurë të ashpër.

Mos prit më gjatë dhe elemino yndyrën e akumuluar në mënyrë të natyrshme dhe pa rreziqe për shëndetin tënd. 

Të konsumosh makarona në darkë nuk është e dëmshme.