Sa qumësht duhet të pijnë fëmijët 0-9 vjeç?

13/07/2020 - 07:51

Pyetja më e zakonshme që kanë prindërit e rinj për fëmijët e tyre, është sesa qumësht duhet të pinë.

Që nga fillimi i jetës së vogëlushëve, qumështi siguron zhvillimin e duhur të tyre. Ndërsa janë foshnje, marrëdhënia me qumështin është e cmuar pasi siguron të gjitha vlerat ushqyese të nevojshme.

Por sa qumësht ka nevojë një foshnjë?

Pas vitit të parë të jetës, fëmijëve u duhet më pak qumësht. Konkretisht, rreth 500ml ose dy gota në ditë. Në fakt, mjekët pediatër rekomandojnë dy gota në ditë deri në moshën 9 vjeçare!

Arsyeja për këtë është se edhe pse fëmijët nisin ushqimin, sistemi i tyre tretës është aq i zhvilluar sa edhe sasi duhet të rritet propocianalisht.  

Po nëse pinë më shumë se dy gota?

Qumështi është i pasur me proteina dhe yndyrë, duke krijuar një ndjenjë të ngopjes që mund të zvogëlojë oreksin e tyre për ushqim normal. Nëse nuk hanë mjaftueshëm ushqime të forta, fëmijët mund të mos zhvillojnë aftësitë e përtypjes dhe gëlltitjes siç duhet, gjë që në planin afatgjatë mund të çojë në mangësi ushqyese.

Nga ana tjetër, disa fëmijë janë aq “të vështirë” në ushqim sa që konsumimi i qumështit më shumë së dy gota është e vetmja zgjidhje për të shmangur kequshqyerjen. Por sigurisht që është pediatri i fëmijës suaj që do të japë zgjidhjen dhe këshillat ideale. 

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Stresi, ankthi, dhimbje koke ose përgjumje, të gjithë shkaktojnë momenteve të pakëndshme.

Ftohja e zakonshme mund të përgatisë trupin e një personi për të luftuar COVID-19, sipas një zbulimi që ndihmon të shpjegohet arsyeja për

Njerëzit me Covid-19 pa simptoma mund të mbartin të njëjtën sasi virusi si ata me simptoma, tregon një studim i Koresë së Jugut.

Shkencëtarët kanë zbuluar se ngrënia e sasive të mëdha të orizit rrit rrezikun e vdekjes nga sëmundjet e zemrës për shkak të arsenikut që

Një hulumtim i kryer së fundmi tregon se individët që konsumojnë një dietë të pasur me boronica kanë një shëndet më të mirë, përfshirë kë

Fatmirësisht ka disa hile për të gënjyer stomakun sikur jeni ngopur edhe me pak sasi ushqimi.

Intoleranca ndaj laktozës ndodh si pasojë e paaftësisë së stomakut për të tretur sheqernat e qumështit dhe të produkteve të tjera të bulm

Sëmundja e mëlçisë yndyrore është një gjendje e karakterizuar nga një grumbullim i yndyrës në mëlçi.

Bimët mjekësore me aftësi shëruese janë përdorur në metodat tradicionale dhe jo tradicionale mjekësore që 5000 vjet më parë.

Në mjekësi, veshkat njihen të kenë çelësat e pushtetit në organizëm, sepse në këto organe ruhet dhe shpërndahet energjia e dobishme për t