Si të humbisni peshë duke ngrënë banane në mëngjes

04/06/2020 - 09:23

Bananja mund të konsiderohet si një frut i nënvlerësuar në krahasim me frutat e tjera ekzotike, të cilat janë kthyer në trend.

Por përfitimet e këtij fruti janë të shumta, sidomos kundër mbipeshës.

Banania është mjaft e shijshme.

Ajo i jep trupit tonë të gjithë ato gjërat e mira për të cilat ka nevojë.

Ato përmbajnë shumë vlera ushqimore, vitamina, fibra, ëmbëlsues natyralë si sukroza dhe fruktoza

Si të humbisni në peshë duke ngrënë banane në mëngjes

Dy ekspertë të mjekësisë tradicionale japoneze këshillojnë që njerëzit që duan të humbasin në peshë, të ndjekin dietën e bananes.

Ky regjim ushqimor inkurajon:

ngrënien e bollshme të frutave,

ndërgjegjësimin ndaj niveleve të urisë dhe ngopjes,

ngrënien e darkës para orës 20:00.

Ky regjim ushqimor nuk ka kufizime në planet e ushqyerjes apo numrin e kalorive.

Në vaktet e drekës dhe darkës mund të hani gjithçka të dëshironi, por sekreti qëndron se duhet të ndaloni së ngrëni kur të ndiheni 80 përqind të ngopur.

Për më tepër, nuk ka ëmbëlsira!

Dieta e bananes

Sipas ekspertëve, kjo dietë, nis duke ngrënë banane në mëngjes dhe duke pirë ujë në temperaturë ambienti.

Ju mund ta zëvendësoni bananen me një frut tjetër, por duhet të hani vetëm një lloj fruti për vakt.

Nëse jeni akoma të uritur, prisni 15-30 minuta dhe më pas mund të hani ndonjë ushqim tjetër.

Pasdite mund të hani ndonjë ëmbëlsirë të vogël, por dieta këshillon shmangien e produkteve të bulmetit dhe akulloreve.

A funksionon kjo dietë?

Ndonëse ndikimi i saj nuk është i konfirmuar nga shkencëtarët, ka ekspertë që argumentojnë se kjo diet mund të funksionojë sepse njeriu do të hajë më pak e do të marrë më pak kalori.

Ajo mund të shërbejë si një mënyrë e mirë për të mësuar teknikën e frenimit pa u ngopur plotësisht.

Bananja njihet edhe si fruti i lumturisë.

Ajo të shton humorin dhe lufton depresionin për shkak të nivelit të lartë të tritotanit që në trupin tonë transformohet në serotoninë.

Serotonina është hormoni i lumturisë. Ajo i bën njerëzit të ndihen të qetë, të lumtur dhe me humor të mirë. Hani banana dhe jeni të lumtur./AgroWeb.org

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ekonomia nuk do të rikthehet në aktivitet të plotë deri kur të vihet në përdorim një vaksinë kundër COVID-19, thonë ekspertët.

Gjumi i mirë, aktiviteti fizik dhe ushqyerja e shëndetshme janë tre shtyllat kryesore të sistemit imunitar.i cili është thelbësor për shë

Mjaft konsumatorë preferojnë t’i nxjerrin farat e rrushit, madje të tjerë nuk konsumojnë as lëkurën e këtyre kokrrave.

Qytetërime të ndryshme i kanë përdorur mustaqet e misrit që në lashtësi, sepse kanë besuar fort se këto fije të holla, në dukje të rëndom

Është koha që fytyra juaj të përballet me faktet, kjo nuk është një kohë e mirë për lëkurën.

Ndonjëherë ndodh që në trup zbulon shenja ose të nxira të cilat shfaqen krejt papritur.

Shalqiri dhe pjepri janë dy nga frutat e verës që të gjithë i preferojnë, të shijshëm e me vlera ushqyese.

Cilësia e gjumit ka një ndikim të drejtpërdrejtë në sistemin kardiovaskular të organizmit.

Stresi, luhatjet hormonale dhe llojet e rejave të barnave besohet të jenë disa prej arsyeve përse gjithnjë e më shumë njerëz të rritur (3

Në vazhdën e studimeve që po kryejnë shkencëtarët për të zbuluar sa më shumë rreth COVID-19 është zbuluar një fakt interesant për vitamin