Ushtrimet aerobike dhe ndikimi i tyre në problemet me mëlçinë

04/08/2020 - 11:46

Sëmundja e mëlçisë yndyrore është një gjendje e karakterizuar nga një grumbullim i yndyrës në mëlçi. Mëlçia është thelbësore për një grup të proceseve vitale në trup, përfshirë tretjen, koalugimin e gjakut dhe prodhimin e energjisë.

Nëse nuk trajtohet, atëherë mund të çojë në komplikime serioze si fibroza e mëlçisë, cirroza dhe kanceri i mëlçisë, por edhe shumë probleme të tjera  kardiovaskulare dhe metabolike.

Deri më tani, trajtimi ka qenë një kombinim i humbjes i peshës dhe aktivitetit fizik. Studimi i fundit i kryer tregon se rritja e aktivitetit fizik mund të çojë në zvogëlimin e yndyrës në mëlçi.

Ekspertët sugjerojnë kryesisht ushtrimet aerobike, si një mënyrë mjaft e mirë për të patur rezultate pozitive.

Hulumtimi i kryer tregon qartë se në më pak se 12 javë ushtrime aerobike, individët do të kenë përfitime të mëdha.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një prej trendeve për rënien nga pesha që po qarkullon prej vitesh është ajo e pastrimit me themel të zorrës së trashë dhe organizmit në

Vitamina B12 ndihmon në mbajtjen e shëndetshme të qelizave nervore dhe ndihmon në krijimin e ADN-së, materialit gjenetik në të gjitha qel

Ka ditë kur mëngjesi nis me aq vrull sa një filxhan kafe nuk mjafton dhe menjëherë rrufit të dytin.Kafeja është një nga pijet më popullor

Trupi vazhdimisht na dërgon “sinjale” në lidhje me shëndetin dhe mirëqenien, të cilat na tregojnë se kur është koha për të ndalur dhe për

Shumica prej nesh i drejtohen çamçakëzit për të shpëtuar nga aroma e keqe, ose për të shmangur urinë.

Nuk ka gjë më të sikletshme se sa të takosh a të bisedosh me dikë ndërsa duke folur kupton se fryma lëshon një aromë të keqe.

Shumica e kushteve që shkaktojnë gjakderdhje pas menopauzës mund të trajtohen me sukses, por është e rëndësishme që të vihen re të gjitha

Trupi vazhdimisht na dërgon “sinjale” në lidhje me shëndetin dhe mirëqenien, të cilat na tregojnë se kur është koha për të ndalur dhe për

Suksesi i suplementëve të vitaminave dhe mineraleve varet nga disa strategji të thjeshta.

Të dy këto përbërës natyralë janë fantastike për shëndetin e trurit, zemrën por dhe probleme të tjera shëndetsore.