Thellohet bilanci, të paktën 93 persona janë vrarë dhe më shumë se 100 janë plagosur pasi persona të armatosur hapën zjarr të premten një koncert rock në Crocus City Hall në një periferi të Moskës, thotë inteligjenca ruse. Një zjarr i madh shpërtheu në ndërtesë, duke shkaktuar shembjen e një pjese të çatisë pranë teatrit, por tani thuhet se është shuar kryesisht.

Ndërkohë Kremlini ka reaguar duke thënë se kanë kapur 11 terroristët që shkaktuan këtë tragjedi, 4 prej të cilëve morën pjesë drejtpërdrejt në sulmin terrorist në koncertin “Crocus” , sipas informacionit të dhënë nga kreu i FSB në Kremlin dhe riprodhuar nga RIA Novosti.

Për arrestimin e terroristëve, kreu i shërbimit inteligjent rus, Aleksandër Bortnikov, e ka informuar Vladimir Putinin për këtë.

“Drejtori i FSB-së i raportoi Putinit për arrestimin e 11 personave, duke përfshirë katër terroristët që morën pjesë drejtpërdrejt në sulmin terrorist ”, tha zyra presidenciale. Numri i të vdekurve ka shkuar në 93.
Ministri rus i Shëndetësisë Mikhail Murasko tha në orët e para se 115 persona janë shtruar në spital, pesë prej tyre fëmijë . Muzikantët e grupit Picnic nuk u lënduan gjatë të shtënave, tha menaxheri i tij Yuri Chernyshevsky për TASS. Presidenti rus Vladimir Putin u uroi “shërim të shpejtë” të plagosurve në sulm, njoftoi agjencia e lajmeve TASS.

Organizata xhihadiste Shteti Islamik mori përgjegjësinë për sulmin, përmes një postimi në Telegram . Zyrtarët amerikanë kanë nxituar të konfirmojnë se SHBA-të kanë informacione që konfirmojnë se Shteti Islamik ka kryer sulmin në Moskë, ndërkohë që SHBA dhe Britania kanë paralajmëruar Rusinë për kërcënimin e akteve terroriste. Nga ana e saj, Rusia nuk ka komentuar mbi pretendimet e përgjegjësisë. Zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme ruse Maria Zakharova ka pohuar menjëherë se Ukraina nuk ishte e përfshirë në incident.