Aleatët e NATO-s bashkë kundër Covid-19, Shqipëria merr 60 respiratorë të prodhuar në Amerikë

20/10/2020 - 16:24

Shqipëria mori sot në dorëzimin 60 respiratorë të prodhuar në Amerikë nga stoku i NATO-s për të përballuar betejën me Covid 19.

Ambasada amerikane në Tiranë shkruan në Facebook se ky donacion tregon përkushtimin e Shteteve të Bashkuara ndaj lidhjes sonë transatlantike dhe bashkimin e vërtetë të NATO-s përballë sfidave globale.

"Aleatët e NATO-s qëndrojnë të bashkuar në luftën kundër COVID-19. Dorëzimi i sotëm në Shqipëri i 60 respiratorëve të prodhuar në Amerikë nga stoku i Aleancës tregon përkushtimin e Shteteve të Bashkuara ndaj lidhjes sonë transatlantike dhe bashkimin e vërtetë të NATO-s përballë sfidave globale".

Respiratorët janë marrë në dorëzim nga Ministria e Mbrojtjes, e cila do t’ja dorëzojë më pas Ministrisë së Shëndetësisë për shpërndarje në spitale. Respiratorët e rinj do t'u vijnë në ndihmë pacientëve në nevojë urgjente në Qendrën Spitalore Universitare Nënë Tereza dhe në Spitalin Shefqet Ndroqi në Tiranë, si dhe në Spitalin COVID 3, i cili aktualisht po përfundon ndërtimin.

Respiratorët janë pjesë e një donacioni nga Shtetet e Bashkuara për rezervat e NATO-s. Ato u ruajtën nga Agjencia e Ndihmës dhe Prokurimit e NATO-s në një depo në Qendrën Operative të NSPA Jugut në Taranto, Itali dhe u transportuan me transport rrugor komercial në Shqipëri në emër të Ministrisë Shqiptare të Mbrojtjes. Ndihma do të pasohet me pajisje shtesë mjekësore dhe pajisje që do të dorëzohen në Shqipëri në javët e ardhshme.

NATO ka krijuar një rezervë të pajisjeve mjekësore në mënyrë që të jetë në gjendje të sigurojë lehtësim të menjëhershëm të aleatëve ose partnerëve në nevojë. Agjencia e Prokurimit dhe Mbështetjes së NATO-s (NSPA) po menaxhon blerjen dhe ruajtjen e artikujve të ndihmës për rezervat. Disa aleatë kanë bërë donacione financiare dhe në natyrë të pajisjeve mjekësore dhe furnizimeve për Fondin e Mirëbesimit të Përgjigjes Pandemike, përfshirë respiratorët nga Shtetet e Bashkuara dhe Hungaria dhe pajisjet mbrojtëse personale nga Gjermania.

Gjatë muajve tetor-nëntor 2020,  aleatët e NATO-s Shqipëria, Mali i Zi dhe Maqedonia e Veriut po marrin dhjetëra respiratorë dhe një total prej rreth 1,5 milion euro pajisje mjekësore përmes Fondit të Mirëbesimit të Përgjigjes Pandemike. Kjo pason kërkesat për ndihmë nga të tre vendet për Qendrën e Koordinimit Euro-Atlantik të Reagimit të Fatkeqësive në NATO.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një infermiere shqiptare në Itali ka rrëfyer historinë e saj të sakrificës, që solli në jetë vajzën gjatë kohës që ishte e intubuar nga C

Mjeku pneumolog nga Puka, Hysni Shkjau është një ndër heronjtë e bluzave të bardha që sakrifikoi jetën e tij duke u shërbyer me përkushti

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu e shoqëruar nga ministrja e Arsimit Evis Kushi, kanë ndjekur nga afër procesin e vaksinimit

Covid-19 i ka marrë jetën drejtorit të Pallatit të kulturës në Librazhd, Arianit Alliu në moshën 46-vjeçare.

Inspektoriati Shtetëror Shëndetësor ka mbyllur dy fasoneri në qytetin e Përmetit për shkak të mungesës së protokollit anticovid.

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu ka zhvilluar sot një takim me familjarët e pacientëve të shtruar me Co

Studiuesi i historisë Kristo Xhimitiku përmes një statusi në rrjete sociale shkon rreth 100 vite prapa në kohë, në periudhën kur projektu

Vëllai i të ndjerit Leonard Skabona, 60-vjeçarit që u hodh nga Spitali “Shefqet Ndroqi” duke gjetur për pasojë vdekjen, ka folur lidhur m

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu ka publikuar një video-mesazh dhe u bënë thirrje të gjithë qytetarëve