Diplomimi, femrat zgjedhin arsimin dhe shëndetësinë, meshkujt inxhinieritë

Postuar: 03/08/2018 - 20:56

   Gjatë vitit 2017, 35.173 studentë u diplomuan në një nga programet e studimit të arsimit të lartë.

Shifra vjen në rritje me 11% krahasuar me një vit më parë, ndërkohë që raporti gjinor dominohet nga gratë me 64.1%.

Duke analizuar fushat e studimit ku diplomohen studentët, bie në sy se pothuajse 1 në 3 vetë (29.6%) zgjedhin të studiojnë në fushën e “biznesit, administrimit dhe ligjit”. Kjo përkon me numrin e lartë të kuotave dhe studentëve që zgjedhin degët e ekonomikut apo juridikut.

Ndërsa në vendin e dytë renditet fusha “Shëndet dhe mirëqenie”, ku studiojnë një numër i lartë studentësh për mjekësi, infermieri, etj. Menjëherë pas kësaj fushe, ndjekin degët e shkencave sociale, gazetarisë dhe informacionit me 12.2% të numrit të të diplomuarve.

Të Diplomuar në arsimin e lartë sipas fushës së studimit, 2017

Midis fushave të ndryshme të studimit vihet re një ndarje e theksuar mes të diplomuarve në bazë të gjinisë. Gratë dominojnë në arsim, me 80.5%, ndjekur nga “shëndet dhe mirëqenie” me 76.9% dhe “shkenca sociale, gazetari dhe informacion” me 75%. Gratë dominojnë po ashtu edhe në fushat e studimit të ashtuquajtura “STEM” “Shkenca natyrore, matematikë dhe statistikë”.

Nga ana tjetër, fushat me më shumë burra janë “shërbime” me 72%, “inxhinieri, prodhim dhe ndërtim” me 60.2 %, dhe “bujqësi, pyje, peshkim dhe veterinari” me 57.7%.

Një raport disi të ekuilibruar ruajnë ndërkohë programet e studimit të fushës “Teknologji e informacionit dhe komunikimit”.

Pjesëmarrës në total në arsimin e lartë është 54% e të rinjve, ndërkohë që një numër i lartë studentësh kryen studimet jashtë vendit./scan

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   Është përllogaritur se çdo vit për shkak të ajrit të ndotur në Europë humbin jetën në mënyrë të parakohshme rreth 400 mijë individë, s

Është përllogaritur se çdo vit për shkak të ajrit të ndotur në Europë humbin jetën në mënyrë të parakohshme rreth 400 mijë individë, sipa

Universiteti “Aleksandër Moisiu” në Durrës organizoi më 20 shtator 2018, Ceremoninë e Diplomimit për rreth 1300 studentë të programeve Ba

   Gjermania është kthyer në ëndrrën dhe mundësinë e çdo të riu shqiptar.

SHÇBA ka arrestuar 6 punonjës të Policisë Kufitare për korrupsion pasiv, shpërdorim detyre dhe dhënie ndihme për kalim të paligjshëm të k

   Italia po përballet me një krizë në sektorin shëndetësor, pasi në të gjithë vendin nevojiten rreth 53 mijë infermierë.

Fakulteti i Studimeve të Integruara me Praktikën pranë Universitetit “Aleksandër Moisiu” në Durrës, fton studentët që të aplikojnë në pro

Me një qetësi që gati të habit pasi ato çka nxjerr nga goja mund të kenë lënduar shumë zemra, Batin Duka ka treguar në emisioni ‘Me zemër

Për vitin 2018 Shqipëria ka numrin më të lartë të të burgosurve për 100 mijë banorë.

   Trendi i vajzave të reja dhe jo vetëm për të zbehur rrudhat në fytyrë apo për të zmadhuar pjesë të ndryshme me “lifting” apo mbushje,