Fakulteti i Biznesit në UAMD nis zbatimin e fazës II të projektit HISTEK

10/10/2019 - 14:41

Fakulteti i Biznesit, i universitetit “Aleksandër Moisiu” të Durrësit, së bashku me një grup shkollash profesionale nga qytete të ndryshme të vendit, kanë filluar zbatimin e fazës së dytë të projektit HISTEK, projekt ky që mbështetet nga Bashkimi Evropian me pjesëmarrjen e partnerëve edhe nga Mali i Zi dhe Italia.

Projekti HISTEK parashikon hartimin e kurrikulave dhe të programeve të studimit për kualifikimin e specialistëve të lartë në fushat ku ndërmarrjet e vogla dhe të mesme kanë më shumë nevojë.

Niveli i kualifikimit që projekti synon është ai i programeve të studimit me karakter profesional pas arsimit të mesëm.
Prof. Asoc. Dr. Azeta Tartaraj, Dekane e Fakultetit të Biznesit, theksoi se programe të tilla studimi janë në përputhje edhe me direktivat e Bashkimit Evropian dhe kërkesat e kohës që arsimi dhe formimi profesional t’iu përgjigjen tregut të punës dhe nevojave të biznesit.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Vetëvrasjet u rriten në mënyrë sistematike dy vitet e fundit, duke arritur në 216 persona më 2019 ose 2,3 për qind në raport me një vit m

Prej 15 majit në pikën e kalimit kufitar të Kapshticës, mesatarisht çdo ditë kalojnë 10 autobusë me punëtorë sezonale nga zona të ndryshm

FRPD reagon për megaskandalin e dhunës seksuale ndaj 15-vjecares. Të rinjtë e FRPD-së kanë tubuar sot para Ministrisë së Arsimit.

Një protestë paqësore është organizuar në Padova nga shqiptarë dhe italianë në mbrojtje të Teatrit Kombëtar të shembur si sot dy javë më

“Strategjia e rihapjes do të vijojë sipas fazave që komiteti teknik i ekspertëve ka miratuar.  Do të vijojmë me hapjen e çerdheve dhe kop

Andrea Karanaxha është një prej pensionistëve në qytetin e Durrësit, që ka pasion kopshtarinë.

Imami Ervin Qylafku, i cili drejton Xhaminë e Madhe në Durrës, në urimin e tij për besimtarët për ditën e Fitër Bajramit, lutet vetëm për

Komuniteti Mysliman i Shqipërisë njofton të gjithë besimtarët se dita e parë e Fitër Bajramit është të dielën, më 24 maj 2020.

Mbyllja e lojërave të fatit në fund të vitit 2018 bëri që shumica e atyre që luanin në kazino apo pika bastesh të ktheheshin tek bixhozi