Historia e trishtë e 35-vjeçarit në Durrës, braktisja në maternitet e mbijetesa rrugëve (VIDEO)

06/02/2018 - 17:28

Tomorr Brahushi, është një prej lypësve që takon në Durrës pothuajse në çdo stinë.

35-vjeçari me një kuti në dorë kërkon lëmoshë nga qytetarët. Endacaku 35-vjeçar ka kaluar një jetë të trishtë midis përbuzjes, skamjes, diskriminimit, mungesës së ngrohtësisë familjare dhe dashurisë që i jep familja.

Tomorri u braktis nga nëna biologjike në maternitetin e Elbasanit, në 16 nëntor të vitit 1983. Deri në moshën 6-vjeçare ka qëndruar në shtëpinë e fëmijës në qytetin e Vlorës, e më pas u birësua nga çifti, Shpëtim dhe Kristinë nga Lushnja.

Prindërit adoptues humbin jetën njëri pas tjetrit, 35-vjeçari nuk gjeti mbështetje tek askush dhe i sëmurë e pa asnjë ngrohtësi familjare u kthye në lypës që shëtit nga një qytet në tjetrin.

Për të fjetur, fle në godinat e pallateve të rrënuar, lahet tek miqtë e tij romë dhe ushqehet ku të mundet. Tentoi të krijojë familje, por u divorcua shumë shpejt. Me vite ka kuptuar që pritjet e tij gjinore janë të ndryshme nga gjinia që përfaqëson.

Tomorr Brahushi është një prej jetimëve. i cili përfaqëson kategorinë e atyre fëmijëve të braktisur nga nënat pa e njohur dashurinë e tyre.

Jetimët sot përbëjnë kategorinë më vunerabël të shoqërisë. Pa përkrahje, dashuri, mbështetje nga askush, ata bien pre e padrejtësive, diskriminimit dhe veseve.

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

''Gjatë muajit tetor, muaji i ndërgjegjësimit për kancerin e gjirit, mamografët e lëvizshëm po ofrojnë shërbim pa ndërprerje afër ven

Një monitorim i pavarur i zhurmave në qytetin e Tiranës për 2018-en, tregon diferencim të madh të vlerave nga matjet e vitit të kaluar te

Flora Baftjari është zonja nga Vaqarri e cila denoncon publikisht në emisionin “Pa gjurmë” në Report TV dhunën që ushtron i vëllai Edmond

Dhuna është një plagë e shoqërisë, por ajo është edhe më e rëndë kur është brenda katër mureve të familjes.

Fakulteti i Studimeve të Integruara me Praktikën në universitetin e Durrësit ofron një alternativë unike në universitetet shtetërore: stu

Event mjaft i rëndësishëm në shoqërinë e një vendi janë martesat.

“Fiks Fare” solli mbrëmjen e kësaj të hëne historinë e dhimbshme të një gruaje, të dhunuar vazhdimisht nga ish-bashkëshorti, me 6 urdhra

Universiteti “Aleksandër Moisiu” në Durrës ka hapur dyert për 2200 studentë që ulen për herë të parë në auditore, nga 17 mijë që numërohe