Nata e Kadrit/ Imami i Durrësit: I lutem Zotit që ta kthejë situatën në normalitet (VIDEO)

19/05/2020 - 14:47

Muaji i Ramazanit në Shqipëri dhe në mbarë botën, pritet me shtim në adhurime nga besimtarët myslimanë, pasi janë 30 ditë dedikuar më shumë adhurimit dhe këndimit të Kuranit, sadakasë dhe mirëbërësisë e dhembshurisë. 

Këto ditë përmbajnë brenda tyre natën më të vlefshme dhe më të gjurmuar të gjithë muajit të Ramazanit, Natën e Kadrit, që është sonte.

Mbyllja e xhamive për të kryer faljen në grupe kolektive dhe mungesa e iftareve të përbashkëta ka shoqëruar këtë muaj të Ramazanit, për shkak të situatës së COVID-19. Por, Imami Ervin Qylafku, i cili e drejton Xhaminë e Madhe në Durrës, thotë se çdo besimtar është lutur dhe falur në mënyrë private dhe familjare.

“Natën e Kadrit përcaktohet e gjithë ecuria dhe mbarëvajtja e gjithë njerëzve për vitin që vjen. Është një natë që përjetohet ndryshe, kur gjithë njerëzit mundohen të bëjnë sa më shumë adhurime. Përkushtimi është i jashtëzakonshëm dhe ka shumë shpërblime”, thotë Qylafku.

Imami jep dhe një mesazh urimi për këtë ditë, që situata të tilla si kjo që po kalon vendi të kalojnë sa më shpejt dhe qyteti t’i kthehet normalitetit.

“I lutem Zotit që ta kthejë situatën në normalitet dhe njerëzit të ingranohen përsëri në shoqëri dhe jetën e yre të mëparshme. Zoti i bekoftë të gjithë shqiptarët kudo ndodhen”.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

“Strategjia e rihapjes do të vijojë sipas fazave që komiteti teknik i ekspertëve ka miratuar.  Do të vijojmë me hapjen e çerdheve dhe kop

Andrea Karanaxha është një prej pensionistëve në qytetin e Durrësit, që ka pasion kopshtarinë.

Imami Ervin Qylafku, i cili drejton Xhaminë e Madhe në Durrës, në urimin e tij për besimtarët për ditën e Fitër Bajramit, lutet vetëm për

Komuniteti Mysliman i Shqipërisë njofton të gjithë besimtarët se dita e parë e Fitër Bajramit është të dielën, më 24 maj 2020.

Mbyllja e lojërave të fatit në fund të vitit 2018 bëri që shumica e atyre që luanin në kazino apo pika bastesh të ktheheshin tek bixhozi

Shqipëria po bën hapa prapa në indeksin e zhvillimit njerëzor për shkak se vdekshmëria foshnjore po rritet vit pas viti dhe nga ana tjetë

Ministria e Shëndetësisë publikon udhëzuesin për masat që duhet të ndërmarrin institucionet e kopshteve dhe çerdheve në prag të hapjes, n

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu, në Ditën Kombëtare të Jetimëve ka zgjedhur të shprehë mirënjohjen për

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale Ogerta Manastirliu, nga Spitalin Universitar ‘Shefqet Ndroqni’ ka deklaruar se prej ditës

Të paktën 2.82 milionë leje për dalje janë marrë nga qytetarët në e-albania gjatë muajit prill kur lehtësitë ishin ende të vogla dhe qark