Nis aplikimi në universitete

01/08/2019 - 08:40

Nis aplikimi për në universitet nëpërmejt plotësimit të formularit A2, ku maturantët kanë të drejtë të listojnë 10 degë të ndryshme studimi. Afatet e aplikimit, kanë nisur nga dita e mërkurë dhe vazhdojnë deri më datën 5 gusht.

Plotësimi i formularit  A2 bëhet online në portalin “U Albania”. Të gjithë maturantët që duan të garojnë për në universitetet publike dhe private duhet që të bëjnë plotësimin e degëve ku duan të studiojnë. Këtë vit akademik, kriteri për të ndjekur një degë të caktuar në universitet është mesatarja e gjimnazit 6.5, ndërsa për mësuesinë është 7.5.

Por ka edhe universitete siç është ai i Mjekësisë që mesataren e aplikimit e ka mbi 8. Deri më tani, sipas të dhënave zyrtare të rrjetit akademik shqiptar, kanë shprehur interes për në shkollën e lartë 5 mijë maturantë.

Pjesë e garës në universitet pritet të bëhen rreth 24 mijë maturantë, pasi kjo përkon me numrin e studentëve që kanë kryer pagesën e aplikimit. Fituesit e fazës së parë do të shpallen më 30 gusht 2019.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu nga Qendra Sociale “Gonxhe Bojaxhi”, është shprehur se shërbimi  shënd

E ftuar në rubrikën "Opinion" në "News 24", psikologia Artemis Shehu tha se trauma pastërmet mund të zgjasë deri në katër javë.

Ashtu siç ishte përcaktuar edhe nga Ministra e Arsimit dhe Sportit, ka nisur sot procesi mësimor në zonat e goditura rëndë nga tërmeti sh

Shqiptarët nga e mbarë bota vazhdojnë që të japin kontribute të çmuara për të prekurit e tërmetit të 26 nëntorit.

Më 7 dhjetor 2019, lektorët e universitetit "Aleksandër Moisiu" Durrës (UAMD, Osman Metalla dhe Eugen Pepa, dhe Lions Club International

Shtyhet sërish nisja e procesit mësimor për Universitetin e Mjekësisë dhe atë Politeknik në Tiranë.

Aureli dhe Alesjo janë dy fëmijë që janë hedhur nga pallati i tyre dhe i kanë shpëtuar tërmetit, ndersa familjarë kanë ndërruar jetë.

Tërmeti i rëndë, mëngjesin e 26 nëntorit la pas 51 viktima dhe qindra të plagosur.

Një muaj e gjysmë më parë, një familje e mbërritur para 12 vitesh në Durrës nga rrethi i Skraparit, pas shumë sakrificash blenë një apart

Pasi vendi ynë u godit nga një tërmet i fuqishëm më 26 nëntor, duke shkaktuar viktima dhe njerëz të lënduar, frika dhe paniku ‘mbërthehu’