Plazhi zaptohet nga privati, qytetarët në Durrës marrin rreze mbi gurë (VIDEO)

12/06/2019 - 16:14

Asnjë durrsak nuk e kishte menduar ndonjëherë më parë që do të vinte një ditë që për të bërë plazh do qëndronin edhe mbi gurë.

Kjo po ndodh me banorët e lagjes nr.1 në Durrës, të cilët i kanë blerë shtëpitë e tyre në zonën turistike të qytetit për të patur detin sa më afër, por deti iu ka "ikur" me milje larg.

Në këto ditë përvëluese të gjithë i janë drejtuar detit për t'u freskuar nga i nxehti i madh, por  edhe aty ku gjendej një copë e vogël plazhi publik është zaptuar nga privati, i cili shezlonët dhe çadrat i vendosi aty ku qëndronin banorët e lagjes ndër vite.

Në këto kushte, banorëve iu ka mbetur vetëm të freskohen te gurët e Sfinksit, që për hir të së vërtetës duhet thënë që kanë mbledhur shumë minj në boshllëqet e tyre.

Ca nga mosvëmendja e strukturave të shtetit që merren me fushatën elektorale e ca nga babëzia e madhe e pronarëve dhe subjekteve që zunë të gjithë hapësirën e plazhit në këtë zonë, ndërsa edhe grumbujt e plehërave që pastrojnë nga zona e tyre i lënë po në kufij duke mos i hequr nga bregu.

Kësisoj vogëlushët me prindërit e me gjyshërit në këto ditë të nxehta qëndrojnë mbi gurë, sepse të drejtat e tyre nuk i mbron askush e në rastin konkret, kërkesat e qytetarëve janë jetime. Ndjekim pamjet

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Mjaft kritike paraqitet situata në banesat e dëmtuara më rëndë nga dy lëkundjet e fuqishme të tërmetit të së shtunës.

Me një problematikë të shtuar si rrjedhojë e rënies drastike të numrit të nxënësve nisi edhe ky vit shkollor.

Vijon gatishmëria e ekipeve mjekësore në spitalin e Traumës, në QSUT dhe në spitalin e Durrësit.

Një banore e lagjes nr.13 në Durrës, tek një pallat shumë katësh, në rrugën “Venecia”, ka treguar për DurrësLajm tmerrin

Një grua e lënduar nga tërmeti i fuqishëm në Tiranë ka rrëfyer panikun. Duke mos dashur të tregojë fytyrën, por vetëm pjesën e dëmtuara n

Artisti i njohur Agim Mujo, vëllai i aktores së madhe shqiptare Yllka Mujo është ndarë nga jeta në moshën 63-vjeçare.

 Pas Turqisë, edhe Italia merr përsipër trajtimin e specializuar të rasteve të veçanta të pacientëve shqiptarë, me sëmundje  të rralla.

Nën kujdesin e Këndit të BE-së të Bashkisë së Durrësit u zhvillua një konkurs-ekspozitë me punime kreative të  nxënësve të disa shkollave

"Qesja e fundit" është nisma më e re e Ministrisë së Turizmit dhe Mjedisit, që u prezantua sot në auditoret e Universitetit "Aleksandër M