Plazhi zaptohet nga privati, qytetarët në Durrës marrin rreze mbi gurë (VIDEO)

12/06/2019 - 16:14

Asnjë durrsak nuk e kishte menduar ndonjëherë më parë që do të vinte një ditë që për të bërë plazh do qëndronin edhe mbi gurë.

Kjo po ndodh me banorët e lagjes nr.1 në Durrës, të cilët i kanë blerë shtëpitë e tyre në zonën turistike të qytetit për të patur detin sa më afër, por deti iu ka "ikur" me milje larg.

Në këto ditë përvëluese të gjithë i janë drejtuar detit për t'u freskuar nga i nxehti i madh, por  edhe aty ku gjendej një copë e vogël plazhi publik është zaptuar nga privati, i cili shezlonët dhe çadrat i vendosi aty ku qëndronin banorët e lagjes ndër vite.

Në këto kushte, banorëve iu ka mbetur vetëm të freskohen te gurët e Sfinksit, që për hir të së vërtetës duhet thënë që kanë mbledhur shumë minj në boshllëqet e tyre.

Ca nga mosvëmendja e strukturave të shtetit që merren me fushatën elektorale e ca nga babëzia e madhe e pronarëve dhe subjekteve që zunë të gjithë hapësirën e plazhit në këtë zonë, ndërsa edhe grumbujt e plehërave që pastrojnë nga zona e tyre i lënë po në kufij duke mos i hequr nga bregu.

Kësisoj vogëlushët me prindërit e me gjyshërit në këto ditë të nxehta qëndrojnë mbi gurë, sepse të drejtat e tyre nuk i mbron askush e në rastin konkret, kërkesat e qytetarëve janë jetime. Ndjekim pamjet

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Emocione të forta në puntatën e sotme të rubrikës “Ka një mesazh për ty” në emisionin “E Diela Shqiptare” në Tv Klan.

Stina e nxehtë e verës ka shtuar edhe problemet shëndetësore, kryesisht çrregullime gastrointestinale, alergji dhe problemet respiratore

Rruga Elbasan-Tiranë, te rrethrrotullimi i qendrës tregtare TEG u përgjak në orët e para të mëngjesit të ditës së sotme për shkak të një

Kurora e gjelbër e Durrësit, ose mushkëria e qytetit bregdetar në Kodër Vilë në Durrës është duke u masakruar ditët e fundit.

Me rastin e Ditës Botërore të Dhurimit të Gjakut, universiteti “Aleksandër Moisiu” u vizitua nga një grup parlamentarësh të Komisionit pë

Dita Botërore e Breshkave përkujtohet çdo vit më datë 16 qershor duke i kushtuar një rëndësi të veçantë ruajtjes së këtyre llojeve global

Kreu i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku dhe Dekani i Fakultetit të Teknologj

Pas provimit të parë të maturës shtetërore, atij të gjuhës së huaj të kryer më 7 qershor, mbi 36 mijë maturantë në Shqipëri do t’i nënsht

25 të rinj të zonave rurale të bashkisë së Durrësit (njësive administrative Katund i ri dhe Manzë) janë bërë pjesë e projektit “Forcimi i

Muajt e parë të vitit 2019 shënojnë një rritje të numrit të azilkërkuesve në Bashkimin Europian.