Projekti i BE-së / Inxh. Tivari në zonat e thella të Pukës, trajnim me familjet që kanë shumë dhi

08/08/2019 - 10:40

Inxh. teknolog Nazif Tivari, personalitet i shquar nga Durrësi me emër kombëtar dhe evropian, pedagog i Universitetit Bujqësor, administrator i fabrikës “Mozzarella Italia” në Shkallnuer, Durrës, e vlerësojnë në të gjithë Shqipërinë njerëzit e thjeshtë, biznesmenët, studentët. Por e kanë harruar pushtetarët dhe OJQ-të e Durrësit dhe Shqipërisë! 

Inxh. Tivari është Nderi real i Kombit, pasi sekretet e djathit mozzarella dhe teknologjisë së famshme më të mirë italiane të nënprodukteve të qumështit ua zbulon fermerëve, agrobiznesmenëve nga Durrësi, në të gjithë Shqipërinë deri në Kosovë. Tek ai vijnë hotelet më prestigjioze për t’u furnizuar me produktet organike pa konservantë.

Ja ç’më shkruante në inbox natën vonë, më 7 gusht 2019:
“Të martën do të shkoj përsëri në Pukë. Do të më dërgojnë për dy ditë në familje të thella atje. Janë tre italianë të një projekti të Bashkimit Evropian, të cilët kanë kohë që janë atje për të gjallëruar ato zona të thella dhe që kanë shumë dhi në familjet e tyre. Besoj do ta jap përsëri si do ta organizoj trajnimin atje”.

Th.M.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Qendra “Smart Center” në Durrës vjen me oferta festive në muajin dhjetor.

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu nga Qendra Sociale “Gonxhe Bojaxhi”, është shprehur se shërbimi  shënd

E ftuar në rubrikën "Opinion" në "News 24", psikologia Artemis Shehu tha se trauma pastërmet mund të zgjasë deri në katër javë.

Ashtu siç ishte përcaktuar edhe nga Ministra e Arsimit dhe Sportit, ka nisur sot procesi mësimor në zonat e goditura rëndë nga tërmeti sh

Shqiptarët nga e mbarë bota vazhdojnë që të japin kontribute të çmuara për të prekurit e tërmetit të 26 nëntorit.

Më 7 dhjetor 2019, lektorët e universitetit "Aleksandër Moisiu" Durrës (UAMD, Osman Metalla dhe Eugen Pepa, dhe Lions Club International

Shtyhet sërish nisja e procesit mësimor për Universitetin e Mjekësisë dhe atë Politeknik në Tiranë.

Aureli dhe Alesjo janë dy fëmijë që janë hedhur nga pallati i tyre dhe i kanë shpëtuar tërmetit, ndersa familjarë kanë ndërruar jetë.

Tërmeti i rëndë, mëngjesin e 26 nëntorit la pas 51 viktima dhe qindra të plagosur.

Një muaj e gjysmë më parë, një familje e mbërritur para 12 vitesh në Durrës nga rrethi i Skraparit, pas shumë sakrificash blenë një apart