Shtrenjtohen çmimet gjatë muajit korrik

Postuar: 09/08/2018 - 16:30

   Qytetarët shqiptarë kanë shpenzuar më shumë para për të njëjtat produkte që kanë blerë gjatë muajit korrik. INSTAT ka publikuar indeksin e çmimeve të konsumit ku rritjen më të madhe e ka pësuar nëngrupi ushqime dhe pije alkoolike me 1,18%.

Ndërkohë  çmimet e nëngrupit “zarzavate përfshirë patatet” u rritën me 18,3 %, pasuar nga nëngrupet “fruta” me 2,7 %.Kjo situatë vjen në një kohë që prodhimi në vend është në pikun e vet. Sipas tregtarëve disa produkte janë shtrenjtuar me rreth 20 deri në 100 lekë.

 Spinaqi ka pësuar rritjen më të madhe e ndjekur nga sallata, domatja dhe trangulli. Qytetarët ankohen për çmimet ndërsa theksojnë se mundohen të blejnë aty ku janë më lirë. 

Por përtej rëndesës që kanë sjellë në xhepat e qytetarëve Rritja e çmimeve këtë vit po çon inflacionin drejt objektivit të Bankës së Shqipërisë. Nga të dhënat e INSTAT, konstatohet se ndryshimi vjetor i indeksit të çmimeve të konsumit është 2,3 %, teksa objektivi i Bankës së Shqipërisë është 3%.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   Është përllogaritur se çdo vit për shkak të ajrit të ndotur në Europë humbin jetën në mënyrë të parakohshme rreth 400 mijë individë, s

Është përllogaritur se çdo vit për shkak të ajrit të ndotur në Europë humbin jetën në mënyrë të parakohshme rreth 400 mijë individë, sipa

Universiteti “Aleksandër Moisiu” në Durrës organizoi më 20 shtator 2018, Ceremoninë e Diplomimit për rreth 1300 studentë të programeve Ba

   Gjermania është kthyer në ëndrrën dhe mundësinë e çdo të riu shqiptar.

SHÇBA ka arrestuar 6 punonjës të Policisë Kufitare për korrupsion pasiv, shpërdorim detyre dhe dhënie ndihme për kalim të paligjshëm të k

   Italia po përballet me një krizë në sektorin shëndetësor, pasi në të gjithë vendin nevojiten rreth 53 mijë infermierë.

Fakulteti i Studimeve të Integruara me Praktikën pranë Universitetit “Aleksandër Moisiu” në Durrës, fton studentët që të aplikojnë në pro

Me një qetësi që gati të habit pasi ato çka nxjerr nga goja mund të kenë lënduar shumë zemra, Batin Duka ka treguar në emisioni ‘Me zemër

Për vitin 2018 Shqipëria ka numrin më të lartë të të burgosurve për 100 mijë banorë.

   Trendi i vajzave të reja dhe jo vetëm për të zbehur rrudhat në fytyrë apo për të zmadhuar pjesë të ndryshme me “lifting” apo mbushje,