Shtrenjtohen çmimet gjatë muajit korrik

09/08/2018 - 16:30

   Qytetarët shqiptarë kanë shpenzuar më shumë para për të njëjtat produkte që kanë blerë gjatë muajit korrik. INSTAT ka publikuar indeksin e çmimeve të konsumit ku rritjen më të madhe e ka pësuar nëngrupi ushqime dhe pije alkoolike me 1,18%.

Ndërkohë  çmimet e nëngrupit “zarzavate përfshirë patatet” u rritën me 18,3 %, pasuar nga nëngrupet “fruta” me 2,7 %.Kjo situatë vjen në një kohë që prodhimi në vend është në pikun e vet. Sipas tregtarëve disa produkte janë shtrenjtuar me rreth 20 deri në 100 lekë.

 Spinaqi ka pësuar rritjen më të madhe e ndjekur nga sallata, domatja dhe trangulli. Qytetarët ankohen për çmimet ndërsa theksojnë se mundohen të blejnë aty ku janë më lirë. 

Por përtej rëndesës që kanë sjellë në xhepat e qytetarëve Rritja e çmimeve këtë vit po çon inflacionin drejt objektivit të Bankës së Shqipërisë. Nga të dhënat e INSTAT, konstatohet se ndryshimi vjetor i indeksit të çmimeve të konsumit është 2,3 %, teksa objektivi i Bankës së Shqipërisë është 3%.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Dy ditë më parë, 45-vjeçari nga Durrësi Lulzim Merja rrëfeu në studion e emisionit "Me Zemër të Hapur" në News24 se është braktisur së ba

Ditët e para të 2019-s nisën me një bilanc jo të mirë për sa u përket veprave penale, që nga vrasjet brenda familjes deri te vjedhjet.

Durrsakët nuk janë mësuar me temperaturat që kanë shkuar nën zero për javë me radhë.

Çdo ditë, po regjistrohen raste të reja fruthi.

Një fëmijë 6-vjeçar (R.I.) ka humbur jetën një natë më parë në Shërbimin e Peditatrisë, në Qendrën Spitalore Universitare.

Nevila Mataj, partnerja e Majlind Lilës, i cili kreu vrasjen e trefishtë mëngjesin e të hënës në Tiranë, ka reaguar në disa postime në Fa

Nuk është rastësi që në qytetet kryesore të vendit, farmacitë mund t’i gjesh në çdo cep, shpesh edhe ngjitur me njëra-tjetrën.

Moti i acartë shënoi viktimën e parë për këtë dimër në qytetin e Durrësit.

16 të rinj të diplomuar në Bachelor apo Master kanë përfunduar praktikën 3-mujore në Bashkinë e Tiranës.