Formula 1, triumfon Hamilton, Verstappen e Bottas në podium

09/05/2021 - 18:40

Çmimi i Madh i Spanjës u vendos nga parakalimi i Lewis Hamilton ndaj Max Verstappen, kur kishin mbetur gjashtë xhiro nga fundi i garës. Piloti i Red Bull e kishte të pamundur të reagonte, duke u klasifikuar vetëm në vendin e dytë. Thuajse perfekte strategjia e Mercedes, me dy ndalesa gjatë garës, me rivalët e Red Bull që nuk arritën të merrnin masat e nevojshme.

Në cirkuitin e Katalunjës, ylli britanik regjistroi suksesin e tretë në katër gara të zhvilluara. Fitore që erdhi prej strategjisë, eksperiencës dhe teknikës së shkëlqyer.

Podiumi u kompletua nga piloti tjetër i skuadrës kampione, Valteri Bottas, ndërsa Charles Leclerc me Ferrari e mbylli i katërti. Vetëm vend i shtatë për pilotin tjetër të kokëkuqjes, Carlis Sainz.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Presidenti i Federatës Italiane të Futbollit, Gabriele Gravina është rikthyer të flasë për çështjen e krijimit të Super Ligës.

Ataku kardiak që pësoi Christian Eriksen në fushën e lojës tronditi të gjithë botën e futbollit, ndër të tjerë dhe gruan e tij Sabrina Kv

Momente ankthi dhe paniku për jetën e Christian Eriksen.

Uellsi dhe Zvicra kanë ndarë pikët mes tyre në ndeshjen e parë të ditës së sotme në Euro 2020.

Në ndeshjes midis Danimarkës dhe Finlandës, mesfushori Christian Eriksen pësoi infarkt në fushë ç’ka trishtoi fansa të futbollit në mbarë

Italia buzëqesh, buzëqesh edhe arkitekti i këtij ekipi, Roberto Mancini, fitorja e pastër 3-0 kundër Turqisë i jep më shumë besim për pje

Momente të tmerrshme janë shënuar në Danimarkë-Finalndë, pasi Christian Eriksen, numri 10 danez, ka humbur ndjenjat në fushë.

Tani nuk ka më dyshime për të ardhmen e Giggio Donnarummës, e cila do të jetë në kryeqytetin e Francës, Paris.

Nuk kanë të sosur telashet për organizatorët e Copa America-s, pasi në fillim të muajit maj iu desh të ndërronin vendin organizator dhe m