“Meraku” i fundit i Kontes, të lërë Juventusin pa… Champions

06/05/2021 - 20:16

Objektivi u arrit në mënyrën më të mirë për Interin katër javë para fundit të kampionatit. 11 vite kishin kaluar që kur zikaltrit shijonin titullin në Itali. Gjithsesi, kjo nuk do të thotë se kampionët e rinj do ta ulin tempin dhe do të nisin pushimet e parakohshme.Dhe pse sigurisht nuk do të jetë më ai presion i madh për të arritur tek ëndrra e më shumë se një dekade. Ajo që askush nuk mund të dyshojë, është te motivimi që trajneri Antonio Konte i bën skuadrës para çdo ndeshjeje.

Deri në sekondat e fundit të ndeshjes, është Konte ai që vetëm ulëret drejt çdo lojtarit, ndjek lojën sikur të ishte vetë në fushë. Gjithsesi, në javët që mbeten nuk ka asnjë rekord për të thyer apo për të arritur.Por, skuadra e Interit kërkon ta mbyllë sezonin në mënyrën më të mirë të mundshme, ndoshta për të ndihmuar Lukakun që të mbajë gjallë shpresat për t’u kurorëzuar si golashënuesi më i mirë i Serisë A. Edhe pse kjo duket e vështirë, pasi Ronaldo kryeson me gjashtë gola me shumë se belgu.

Me kalendarin në dorë, Konte ka qarkuar me një rreth të kuq datën kur Interi do të luajë në Torino ndaj Juventusit ndeshjen e kthimit. Për Konten, kjo është ndeshja që duhet fituar me patjetër për t’i dhënë një kuptim më të bukur fitimit të titullit të siguruar javën e kaluar. Zikaltrit do zbresin në fushë si kampionët e rinj, pikërisht në fushën e atyre që kanë mbretëruar për 9 sezone radhazi. Ishte pikërisht, ai Antonio Konte që zbriti nga froni ish-skuadrën e tij.

Motivimi është ende më i madh për të dhe këtë kërkon t’ia transmetojë edhe skuadrës së tij. Ndaj Sampdorias dhe Romës, Konte pritet të lërë pushim disa nga titullarët për t’i aktivizuar më pas ndaj Juventusit që është ende duke luftuar për një vend në Champions dhe për të shpëtuar një sezon deri diku të dështuar duke parë edhe objektivat që klubi bardhezi kishte në fillim të sezonit.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Presidenti i Federatës Italiane të Futbollit, Gabriele Gravina është rikthyer të flasë për çështjen e krijimit të Super Ligës.

Ataku kardiak që pësoi Christian Eriksen në fushën e lojës tronditi të gjithë botën e futbollit, ndër të tjerë dhe gruan e tij Sabrina Kv

Momente ankthi dhe paniku për jetën e Christian Eriksen.

Uellsi dhe Zvicra kanë ndarë pikët mes tyre në ndeshjen e parë të ditës së sotme në Euro 2020.

Në ndeshjes midis Danimarkës dhe Finlandës, mesfushori Christian Eriksen pësoi infarkt në fushë ç’ka trishtoi fansa të futbollit në mbarë

Italia buzëqesh, buzëqesh edhe arkitekti i këtij ekipi, Roberto Mancini, fitorja e pastër 3-0 kundër Turqisë i jep më shumë besim për pje

Momente të tmerrshme janë shënuar në Danimarkë-Finalndë, pasi Christian Eriksen, numri 10 danez, ka humbur ndjenjat në fushë.

Tani nuk ka më dyshime për të ardhmen e Giggio Donnarummës, e cila do të jetë në kryeqytetin e Francës, Paris.

Nuk kanë të sosur telashet për organizatorët e Copa America-s, pasi në fillim të muajit maj iu desh të ndërronin vendin organizator dhe m