24 persona kanë humbur jetën si pasojë e një sulmi ajror në veri të Gazës. Dr. Munir Al-Bursh, drejtori i përgjithshëm i Ministrisë së Shëndetësisë, tha se 90 persona ishin plagosur.

Shumica e viktimave janë gra dhe fëmijë.

Izraeli ka bombarduar objektiva në të gjithë Gazën pas sulmeve të 7 tetorit. Gati 19,000 njerëz kanë vdekur nga sulmet izraelite. Ndërkohë, një zyrtar francez humbi jetën pas një sulmi izraelit në Rripin e Gazës, sipas një deklarate nga Ministria e Jashtme franceze.

Ministria tha se zyrtari ishte strehuar në shtëpinë e një kolegu nga konsullata franceze në qytetin jugor të Gazës, Rafah, pranë kufirit me Egjiptin, së bashku me dy kolegë të tjerë dhe anëtarë të familjes.