Ata e kanë përqafuar përfundimisht projektin e Interit dhe nuk kanë ndërmend të ndërpresin një marrëdhënie pozitive nga të gjitha këndvështrimet.

Ndërkohë që skuadra është në garë në kampionat drejt yllit të dytë, objektivit të shpallur sezonal, jashtë fushës bisedimet e ndryshme mes lojtarëve dhe drejtuesve për rinovimin e kontratave vazhdojnë në mënyrë mjaft të frytshme.

Pa ankth, siç shpjegoi Beppe Marotta, sepse praktikisht të gjithë treguan dashuri për fanellën dhe vendosën të vazhdojnë aventurën e tyre me zikaltrit.

Praktikisht do të thotë se i vetmi që mund të zbresë nga anija është Dumfries, kontrata e të cilit përfundon në vitin 2025 dhe është ende larg marrëveshjes me klubin. Kështu ai mund të shitet në fund të sezonit për të sjellë sa më shumë para në arkat e klubit.

Ndërkohë zgjatja e bashkëpunimit me Martinez është formalitet, deri te Dimarco dhe Mkhitaryan apo Barella, të gjithë lojtarët janë gati t’i thonë po Marotta-s dhe Interit sërish.

Prandaj, krahasimet lojtarë-klub do të vazhdojnë në javët e ardhshme dhe gradualisht do të çojnë në finalizimin e marrëveshjeve të reja.

Gjithçka do të ndodhi pas merkatos së janarit. Marrëveshja e parë do të jetë Tajon Buchanan, që do të vijë në qershor. Ai është njeriu i identifikuar nga Ausilio për të mbushur boshllëkun që u hap në të djathtë me dëmtimin e Cuadrado.

Në parim, zikaltërit nuk do të bëjnë asnjë afrim tjetër, edhe nëse lamtumira e mundshme e Alexis Sanchez me destinacion Arabinë mund ta detyrojë Interin të lëvizë edhe për një sulmues.

Por do të jetë një çështje ndryshimesh dhe asgjë më shumë, me marrëveshjen e Buchanan-it të arritur për në qershor, pjesa tjetër e punës do të jetë e gjitha për të konfirmuar një skuadër që me të drejtë konsiderohet të jetë e një niveli të lartë.

Dimarco dhe Mkhitaryan janë më afër rinovimeve, të kombinuara me atë automatike të Darmian, kontrata e tij kishte një vit plus. Më pas do të jetë radha e Nicolò Barella-s, marrëveshja e të cilit mbaron në vitin 2026.

Fjalimi i Lautaro Martinez ishte pak më i gjatë, gjithsesi shumë i gatshëm për të nënshkruar kontratën e re dhe aspak i tërhequr nga ideja për t’u larguar nga Appiano.

Objektivi është dhe do të vazhdojë të jetë ruajtja e konkurrencës së një grupi që vetëm pak muaj më parë luajti në një finale të Champions League dhe synon titullin kampion, që do ti sillte yllin e dytë në fanellë Interit.