Amazon premton 1 mld $ investim në Indi, priten protesta ndaj Jeff Bezos

15/01/2020 - 17:17

Shefi i gjigantit Amazon, Jeff Bezos shpalosi sot një projekt investimi në Indi, duke e konsideruar një pikë kyçe në zhvillimin e tregëtisë dhe kompanisë. 

Sipas tij, firma do të investojë 1 miliardë dollarë në digjitalizimin e bizneseve duke i mundësuar atyre të shesin dhe të operojnë online.

Në një konferencë në New Dehli, ai deklaroi se shekulli i 21-të do të jetë shekulli i Indisë. Por vizita 3 ditore e tij pritet të shoqërohet me protesta.

Me mijëra tregtarë të biznesit të vogël nga 300 shtete të ndryshme kanë planifikuar demonstrata pasi deklarojnë se kompania Amazon ka pasur një impakt negativ në bzneset e tyre.

Çmimet e ulëta të produkteve që shiten online janë një konkurrencë e fortë për ta. Ata deklarojnë se kompania e ka bërë qëllimisht duke ofruar ulje drastike të produkteve, akuza që Amazon i mohon.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Është ndarë nga jeta në moshën 74-vjeçare Larry Tesler, personi që shpiku opsionin e “copy-paste” në kompjuter.

YouTube ka festuar 15-vjetorin e krijimit.

Kompania amerikane “Apple” ka njoftuar se për shkak të gjendjes së emergjencës në Kinë nga koronavirusi, të ardhurat e saj do të jenë të

Me ndërrimin e dhjetëvjeçarit edhe kompania “Samsung” ka vendosur nga modeli S10 të kalojë tek S20, një telefon që do të ndryshojë fotogr

Gjykata e rrethit Tagansky në Moskë vendosi një gjobë prej katër milion rublash (rreth 58,000 euro) ndaj Facebook dhe Twitter.

Facebook njoftoi sot se ka pezulluar rrjetin e llogarive të përdorura nga inteligjenca ushtarake ruse.

Një version i ri beta i WhatsApp jep indikacione se përdoruesit e Apple së shpejti do të jenë në gjendje të kalojnë në modalitetin e errë

Kompania ushtarake izraelite, Rafael Advanced Defense Systems, do të prezantojë në panairin 2020 Official Singapore Airshow (11-16 shkurt

Produktet e Apple në përgjithësi nuk janë të lira, pasi modele më të përballueshme si iPhone XR dhe iPhone 11 nuk janë saktësisht ato që

Bill Gates, personi i dytë më i pasur në botë, ka blerë superjahtin e së ardhmes që punon vetëm me hidrogjen të lëngshëm, çka do të thotë