"Apple" mund të ndryshojë karikuesin

15/01/2020 - 08:45

Kompania “Apple” mund të detyrohet nga rregullat e reja të BE-së për të ndryshuar fishin e karikuesit. Gjigandi teknologjik do të detyrohet të ndryshojë nga fishi aktual (Lightning Connector) në modelin USB-C, duke unifikuar kështu sipas Parlamentit Europian të gjitha modelet e reja të celularëve me një karikues.

“Apple” do të jetë i detyruar të përdorë këtë karikues në vendet e BE-së, por me siguri edhe në SHBA do të kalohet në modelin e zakonshëm të llojit C.

“Për të reduktuar mbetjet elektronike dhe për ta bërë më të lehtë jetesën e përdoruesve, eurodeputetët duan të marrin masa detyruese për karikuesit e telefonave që të përshtaten për çdo pajisje si tablet”, shprehet një eurodeputet.

iPhone në 2007-n është prezantuar me një karikues të projektuar nga “Apple”, për të kaluar te fishi aktual nga viti 2012 me iPhone 5 dhe në 2019-n në modelet e “iPad Pro” është ndryshuar me llojin C të karikuesve.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Është ndarë nga jeta në moshën 74-vjeçare Larry Tesler, personi që shpiku opsionin e “copy-paste” në kompjuter.

YouTube ka festuar 15-vjetorin e krijimit.

Kompania amerikane “Apple” ka njoftuar se për shkak të gjendjes së emergjencës në Kinë nga koronavirusi, të ardhurat e saj do të jenë të

Me ndërrimin e dhjetëvjeçarit edhe kompania “Samsung” ka vendosur nga modeli S10 të kalojë tek S20, një telefon që do të ndryshojë fotogr

Gjykata e rrethit Tagansky në Moskë vendosi një gjobë prej katër milion rublash (rreth 58,000 euro) ndaj Facebook dhe Twitter.

Facebook njoftoi sot se ka pezulluar rrjetin e llogarive të përdorura nga inteligjenca ushtarake ruse.

Një version i ri beta i WhatsApp jep indikacione se përdoruesit e Apple së shpejti do të jenë në gjendje të kalojnë në modalitetin e errë

Kompania ushtarake izraelite, Rafael Advanced Defense Systems, do të prezantojë në panairin 2020 Official Singapore Airshow (11-16 shkurt

Produktet e Apple në përgjithësi nuk janë të lira, pasi modele më të përballueshme si iPhone XR dhe iPhone 11 nuk janë saktësisht ato që

Bill Gates, personi i dytë më i pasur në botë, ka blerë superjahtin e së ardhmes që punon vetëm me hidrogjen të lëngshëm, çka do të thotë