Cortana kujton premtimet

27/01/2016 - 19:29

Cortana do të na kujtojë premtimet që kemi dhënë në email. Asistenti zanor i Microsoft do të kontrollojë postën tonë elektronike, duke kërkuar fjalët që kanë të bëjnë me punën tonë deri në fund të javës.

Për shembull, një mikut tonë i kemi premtuar se do e marrim në aeroport të dielën, dhe në këtë mënyrë Cortana sugjeron të bëjmë një Rikujtesë (Reminder). Për momentin kjo e re është vetëm për ata që janë anëtarësuar në Windows Insider, duke i kujtuar përdoruesve detyrat që kanë marrë përsipër.

Skanimi i emaileve do të bëhet në mënyrë lokale, dhe asnjë e dhënë nuk do të transferohet në serverat e Microsoft, derisa të vendoset që të aktivizohet një rikujtesë. Përdoruesi mund të zgjedhë edhe mundësinë e çaktivizimit të këtij funksioni, nëse nuk dëshiron që Cortana të skanojë emailet në kërkim të frazave të lidhura me takime dhe angazhime.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një raport i fundit për iPhone-n e ardhshëm thotë se telefoni do të ketë një kamër të pasme 3D.

Gazeta e Spitalit Infektiv (JHI) këshillon se koronavirusi mund të jetë në smartphonet tanë të cilët gjithashtu duhet të pastrohen pasi i

Google Translate është platforma më e përdorur nga lundruesit e internetit që kërkojnë një përkthim të shpejtë në dhjetëra gjuhë të ndrys

Twitter kërkoi nga punonjësit e tij të punojnë nga shtëpitë, për të ndihmuar në frenimin e përhapjes së koronavirusit.

Është ndarë nga jeta në moshën 74-vjeçare Larry Tesler, personi që shpiku opsionin e “copy-paste” në kompjuter.

YouTube ka festuar 15-vjetorin e krijimit.

Kompania amerikane “Apple” ka njoftuar se për shkak të gjendjes së emergjencës në Kinë nga koronavirusi, të ardhurat e saj do të jenë të

Me ndërrimin e dhjetëvjeçarit edhe kompania “Samsung” ka vendosur nga modeli S10 të kalojë tek S20, një telefon që do të ndryshojë fotogr

Gjykata e rrethit Tagansky në Moskë vendosi një gjobë prej katër milion rublash (rreth 58,000 euro) ndaj Facebook dhe Twitter.

Facebook njoftoi sot se ka pezulluar rrjetin e llogarive të përdorura nga inteligjenca ushtarake ruse.