Facebook do të paguajë 5 milardë dollarë

25/07/2019 - 10:42

Facebook do të paguajë një gjobë rekord prej 5 miliardë dollarësh lidhur me akuzat se ka shkelur privatësisë, tha Komisioni Federal i Tregtisë i SHBA (FTC).

Rrjeti social duhet gjithashtu të krijojë një komision të pavarur të privatësisë që shefi ekzekutiv i Facebook, Mark Zuckerberg, nuk do të ketë kontroll mbi.

FTC kishte hetuar akuzat se konsulenca politike Cambridge Analytica kishte marrë në mënyrë të parregullt dhe të jashtligjshme të dhënat e 87 milionë përdorues të Facebook.

Gjoba prej $ 5 miliardë dollarësh mendohet të jetë më e madhja e vendosur ndonjëherë në ndonjë kompani për shkeljen e privatësisë së konsumatorëve.

“Përkundër premtimeve të përsëritura ndaj miliarda përdoruesve të saj në mbarë botën që ata mund të kontrollojnë se si ndahen informatat e tyre personale, Facebook ka dëmtuar zgjedhjet e konsumatorëve”, tha kryetari i FTC Joe Simons.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Nga sot, mesazhi “vini një maskë për të ndihmuar në parandalimin e përhapjes së COVID-19” do t’i shfaqet kujtdo në Facebook dhe

Më shumë se 400 marka të njohura, përfshirë ikonat globale si, Coca-Cola, Adidas dhe Starbucks, pritet të largojnë reklamat e tyre nga gj

Themeluesi i Facebook, Mark Zuckerberg ka humbur 7.2 miliardë dollarë pasi disa kompani hoqën reklamat nga rrjeti i Facebook Inc.

Një nga masat më të mira parandaluese për përhapjen e koronavirusit është larja plotësisht dhe rregullisht e duarve për të paktën 20 seko

Rrjeti social, Twitter ka dërguar një email te klientët e tij të biznesit, për t’u thënë se informacionet personale mund të jenë “vjedhur

Rrjeti i ri social, TikTok mund të inkurajojë probleme në lidhje me ushqimin, sidomos tek njerëzit që vuajnë nga çrregullimet në të ngrën

Një gjurmues është instaluar në telefonat inteligjentë, edhe pse përdoruesit e këtyre aparateve nuk e kanë shkarkuar dhe nuk janë në dije

Smartwatchi i Samsung tashmë mund të masë edhe presionin e gjakut.

Kohët e fundit Apple është përfolur se po ndryshon dizajnin e iPhone 2020.

Një kompani kineze e prodhimit të baterive të makinave është gati për të prodhuar një bateri, jetëgjatësia e së cilës tejkalon limitet.