Gëzuar ditëlindjen! Interneti mbush plot 50 vjeç

28/10/2019 - 17:27

Ishte data 29 tetor 1969 kur një pako e vogël të dhënash transmetohej nga universiteti ucla i los angelesit, në institutin e kërkimeve stanford. informacionet, që udhëtonin me një shpejtësi 50 kbps, rreth 2700 herë më ngadalë në krahasim me sot, në rrjetin e transmetimit arpanet, projektuar nga Departamenti Amerikan i Mbrojtjes, përfaqësojnë hapin e parë të procesit që coi në krijimin e internetit modern.

Agjencia për projektet e kërkimit të avancuar të Departamentit të Mbrojtjes, kishte një sistem komunikimi që bashkonte vetëm katër terminale dhe ajo konsiderohet paraardhësja e sistemit të internetit. transmetimi i parë, duhej të mbante fjalën login, por sistemi pësoi një crash dhe në destinacion mbërritën vetëm dy shkronjat e para. Kërkuesi vizionar i Cernit, Tim Berners Lee, ëndërronte të mund të organizonte të gjitha informacionet që qarkullonin në laboratorin në Gjenevë në një rrjet. Ideja ishte revolucionare; ai filloi punën në 1989 por vetëm në 1991 mundi të prezantonte para botës, World Wide Web bazuar në një gjuhë të re programimi, html, që përmes adresave të sakta, url, lejonte magazinimin e informacioneve në brendësi të një arkivi gjigand virtual.

U desh të pritej deri në 1993 që Cern të vendoste ta bënte të disponueshëm protokollin e World Wide Webit falas. Në 2013, me rastin e përvjetorit të 20 të këtij eventi, qendra hapi edhe sajtin e parë të saj online të projektuar ndonjëherë që mban informacione bazë mbi funksionimin e rrjetit dhe mbi protokollin për hipertekstin http. Sot, në rrjet mund të numërohen rreth 1.7 miliardë sajte webi. Informacione, rrjet social, tregti elektronike; në vetëm 50 vite nga lindja e tij, edhe pse në formë të ndryshme, interneti ka rezultuar një instrument revolucionar pa të cilin nuk mund të bëjmë më.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

YouTube ka lëshuar një opsion tjetër që kujton përdoruesit të ndalojnë së shikuari video dhe të shkojnë që të flenë.

Rekord i ri për Zoom, videochat që u bë shumë i njohur pas epidemisë së koronavirusit.

Gjigandi i mediave sociale sjell dizanjin e ri të dekstopit, për të gjithë përdoruesit e tij.

Në 2020 interneti nuk është më luks, është një domosdoshmëri. Një router wi-fi ndodhet pothuajse në çdo shtëpi.

Çdokush mund të lexojë mesazhet në Instagram pa qenë nevoja që dërguesi ta kuptojë… e kjo falë një “truku” të vogël.

Facebook ka fshirë qindra llogari – më shumë se gjysma e tyre me qendër në Rusi, Iran dhe Gjeorgji – pasi ka zbuluar se ato u përkisnin r

Kompania Google është duke zhvilluar kartën e saj të debitit, si ‘fizike’ ashtu edhe ‘virtuale, e cila do të jetë rivalja e Apple Card.

Rreth 80% e të gjithë trafikut të të dhënave të telefonisë celulare në Norvegji kalon në infrastrukturën e kompanisë ‘Telenor’.

Apple dhe Google kanë bashkuar forcat dhe po punojnë së bashku për të krijuar një teknologji që do të paralajmërojë njerëzit nëse kanë qe

Në kohën e pandemisë, janë përhapur edhe shumë teori mbi shkaqet e mundshme të virusit.