Gjykata heq urdhrin e bllokimit të TikTok në SHBA

28/09/2020 - 10:24

Një gjykatë amerikane ka rrëzuar përkohësisht vendimin e qeverisë së SHBA që urdhëronte bllokimin e shkarkimit në celularë të aplikacionit kinez TikTok.

Ky aplikacion do të hiqej nga App Store i Apple dhe nga Play Store i Android pasi qeveria amerikane kishte vendosur bllokimin e përdorimit të këtij aplikacioni.

Ata përdorues në Shtetet e Bashkuara të Amerikës që e kanë në celular, do të mund të vëzhdonin ta përdornin, por ata që nuk e kanë nuk do të kishin mundësi ta shkarkonin, sipas urdhrit të qeverisë.

Por ky urdhër u rrëzua përkohësisht nga gjyqtari Carl Nichols, i cili mori këtë vendim pasi kishte zhvilluar një seancë dëgjimore 90-minutëshe me palët.

TikTok e mirëpriti këtë vendim dhe u zotua se do të vazhdojë të mbrojë të drejtat e saj. Ndërsa, përfaqësuesit e qeverisë amerikane në seancë e cilësuan TikTok si një zëdhënëse të Partisë Komuniste të Kinës.

Presidenti amerikan Donald Trump e ka sulmuar shpeshherë aplikacionin kinez të videove TikTok, duke thënë se i shërben qeverisë së Kinës përmes të dhënave personale të përdoruesve. 

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ke një këngë e cila të ka mbetur në mendje, por nuk i gjen dot titullin? Google tashmë ka një opsion që mund t'ju ndihmojë të kujtoni tit

Është koha për të krijuar një konkurrencë të re me TikTok.

Kompania Microsoft tha të martën se kishte çaktivizuar më shumë se 90 për qind të pajisjeve të përdorura nga një bandë kriminelësh kibern

Ndryshimet në TikTok dhe Arm janë shenja që tregojnë një të ardhme të vështirë...

Gjigandi i mediave sociale, Twitter, ka mbyllur një numër të madh llogarish që dyshohet se ishin false, të cilat mbështesin Presidentin e

Apple prezantoi katër iPhone të rinj të pajisur me teknologjinë për të përdorur rrjetet me të shpejta 5G.

Rrjeti social Facebook njoftoi se do t’i ndalojë postimet që mohojnë ose shtrembërojnë Holokaustin.

Kompania e teknologjisë Apple ka njoftuar se do të mbajë ngjarjen më te madhe të saj, në të cilën do të bëhet lançimi i produktit të viti

Në Eventin ‘Galaxy Unpacked for Every Fan’ më 23 shtator, Samsung prezantoi pajisjen e tij të fundit Galaxy: Galaxy S20 FE, i projektuar

Kompania e famshme e Facebook do të fillojë përfshirjen e më shumë veçorive të Messenger në bisedën brenda aplikacionit të Instagram, për