Huawei arrin majat në tregun global të telefonave, 'mund' Apple

Postuar: 02/08/2018 - 13:59

Huawei është prodhuesi i dytë më i madh i smartfonëve në botë sipas raporteve të reja të IDC dhe Canaly.

Kompania kineze po ngjitet shumë lart duke tejkaluar edhe gjigandin Apple përsa i përket njësive të shitura.

Huawei ka shitur më shumë telefona sese Apple gjatë tremujorit të dytë të vitit 2018.

Është një lajm shumë i madh, jo vetëm për Huawei, por për industrinë e smartphone-ve. 

Gjatë shtatë viteve të fundit, dy vendet kryesore kanë qenë të dominuara nga Apple dhe Samsung. Samsung është ende në krye të zinxhirit duke dominuar me një treg prej 20%. 

Huawei zotëron një treg prej 15.8% ndërsa Apple 12.1 %.

Natyrisht, ka të ngjarë që renditja të ndryshojë pak gjatë vitit të ardhshëm.

Tremujori i dytë i 2018 ose i gjithë viti është një nga më të ngadaltat për Apple, i cili pritet të kalojë në një tjetër cikël. Kjo me siguri do ta kthejë Apple në pozicionin e dytë.

Mbi të gjitha, duke pasur parasysh rritjen e Huawei, është e mundur që kompania të mund të kalojë edhe Samsung, megjithëse jo për një kohë të afërt.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   Aplikacioni më i përdorur nga njerëzit për sa i përket dërgimit të mesazheve nuk do mund të shkarkohet më në disa modele Iphone apo An

Interneti do të bllokohet për miliona përdorues në mbarë botën më 11 tetor.

Kompania Samsung do të hedhë në treg në Shtetet e Bashkuara të Amerikës një pajisje të vogël që ndihmon njerëzit të mos humbasin objektet

Një nga rrjetet sociale më të përdorura nga të rinjtë, Instagram, është akuzuar së fundmi se po i inkurajon këta të fundit që të lëndojnë

Të gjithë mendojnë që në krye është Apple ose Samsung por jo. I pari në listë për nga fitimet qëndron Google me plot 302 miliard dollarë

Më 11 tetor interneti do të bllokohet për miliona përdorues në mbarë botën.

“Facebook”-u po zhduket gjithmonë e më shumë në mesin e të rinjve dhe zhgënjimi me platformën kryesore të mediave sociale po shtrihet edh

Në dy dekada Google është zhvilluar nga një firmë e krijuar në një garazh në Kaliforni në koncernin më të fuqishëm të internetit në botë.

   Vlerësimi në treg i “Amazon”, gjiganti i shitjeve me pakicë në internet, kaloi nivelin e një trilionë dollarëve, ndërkohë që vlera e k

Edhe pse telefonat celularë janë përmirësuar ndjeshëm në shumë aspekte, bateria e tyre nuk ka fuqinë e dikurshme.