Kina akuza kompanisë amerikane: iPhone përgjon përdoruesit!

17/09/2019 - 13:58

Kina akuzon kompaninë amerikane iPhone se po përgjon përdoruesit e saj përmes "spyware" të instaluar në telefona dhe kompjutera.

Ministria e Jashtme e Kinës tha se përdoruesit e iPhone duhet të jenë të kujdesshëm me produktet e kompanisë amerikane, sepse sipas saj, kjo firmë ndihmon Uashingtonin zyrtar për të spiunuar qytetarët e zakonshëm.

Apple nuk ka pranuar të komentojë akuzat e Kinës, por deklaroi shkurt: “Jemi të kënaqur që kemi mundësinë t’u ofrojmë klientëve tanë për të zgjedhur midis një iPhone Pro 11 ose iPhone Pro 11 Max”.

Akuzat e Pekinit vijnë pas pretendimeve të SHBA-së se gjigandi kinez i teknologjisë Huawei shërben për të përgjuar qytetarët dhe informacionet ua jep autoriteteve kineze.

Në muajin maj, Presidenti amerikan Donald Trump nxorri dekret që urdhëronte firmat amerikane të ndalonin bashkëpunimin me kompaninë kineze Huawei, duke përdorur argumentimin e sigurisë kombëtare të Shteteve të Bashkuara. Pas këtij urdhri, Google ndërpreu marrëdhënien me Huawei.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Volkswagen ka nisur shitjet e T-Roc R të ri në tregun evropian si versionin më të fuqishëm midis SUV-ve të tij kompaktë.

Kina prezanton  për publikun “superpeshkaqenin".

Kompania amerikane, Apple ka larguar një aplikacion që kanë shfrytëzuar protestuesit në Hong Kong për të regjistruar lëvizjet e policisë

Aplikacioni celular në Instagram po pëson disa ndryshime, dhe skeda “Following” do të hiqet së shpejti nga menyja.

Telefonat e ardhshëm të kompanisë Google do të dinë nëse ka pasur një aksident dhe do të thërrasin për ndihmë urgjencën duke përdorur sen

Facebook ka mbyllur një sërë faqesh të cilat promovonin vlerat dhe patriotizmin amerikan si dhe presidentin Trump pasi zbuluan se menaxh

A mundet një kompjuter të tregojë se çfarë është në modë dhe çfarë jo? Sigurisht që po dhe falë inteligjencës artificiale.

“Dark mode” ose modaliteti që redukton konsumin e baterisë së telefonit dhe mbron sytë tanë, pasi “infektoi” aplikacionet e njohura si Tw