Koronavirusi mund të jetë në smartphone tënd, ja si duhet ta pastrosh

09/03/2020 - 10:25

Gazeta e Spitalit Infektiv (JHI) këshillon se koronavirusi mund të jetë në smartphonet tanë të cilët gjithashtu duhet të pastrohen pasi i perdorim gjithë kohës, shkruan Geek Room.

Është vërtetuar dhe nga vetë kompanitë e smartphobëve se mikrobet mund të qëndrojnë edhe në sipërfaqje xhami metali apo plastike.

Në fakt Ministria e Shëndetit të Singaporit e ka theksuar vëmendjen që duhet të tregohet ndaj pastërtisë të smartphonit.

Ja çfarë duhet të bësh:

1 - Shkëput çdo kabull dhe fike smartphonin.

2 - Hiq çdo kasë apo mbrojtës tjetër.

3 - Pastroje me një material mikrofibër si peshqiri, pakëz të lagur ose përdor sete të gatshme të cilat i gjen në çdo dyqan elektronike apo DIY.

Mos përdor dizinfektantë apo letra të lagura pasi alkooli në to mund të dëmtojë ekranin

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një raport i fundit për iPhone-n e ardhshëm thotë se telefoni do të ketë një kamër të pasme 3D.

Google Translate është platforma më e përdorur nga lundruesit e internetit që kërkojnë një përkthim të shpejtë në dhjetëra gjuhë të ndrys

Twitter kërkoi nga punonjësit e tij të punojnë nga shtëpitë, për të ndihmuar në frenimin e përhapjes së koronavirusit.

Është ndarë nga jeta në moshën 74-vjeçare Larry Tesler, personi që shpiku opsionin e “copy-paste” në kompjuter.

YouTube ka festuar 15-vjetorin e krijimit.

Kompania amerikane “Apple” ka njoftuar se për shkak të gjendjes së emergjencës në Kinë nga koronavirusi, të ardhurat e saj do të jenë të

Me ndërrimin e dhjetëvjeçarit edhe kompania “Samsung” ka vendosur nga modeli S10 të kalojë tek S20, një telefon që do të ndryshojë fotogr

Gjykata e rrethit Tagansky në Moskë vendosi një gjobë prej katër milion rublash (rreth 58,000 euro) ndaj Facebook dhe Twitter.

Facebook njoftoi sot se ka pezulluar rrjetin e llogarive të përdorura nga inteligjenca ushtarake ruse.

Një version i ri beta i WhatsApp jep indikacione se përdoruesit e Apple së shpejti do të jenë në gjendje të kalojnë në modalitetin e errë