Koronavirusi mund të jetë në smartphone tënd, ja si duhet ta pastrosh

09/03/2020 - 10:25

Gazeta e Spitalit Infektiv (JHI) këshillon se koronavirusi mund të jetë në smartphonet tanë të cilët gjithashtu duhet të pastrohen pasi i perdorim gjithë kohës, shkruan Geek Room.

Është vërtetuar dhe nga vetë kompanitë e smartphobëve se mikrobet mund të qëndrojnë edhe në sipërfaqje xhami metali apo plastike.

Në fakt Ministria e Shëndetit të Singaporit e ka theksuar vëmendjen që duhet të tregohet ndaj pastërtisë të smartphonit.

Ja çfarë duhet të bësh:

1 - Shkëput çdo kabull dhe fike smartphonin.

2 - Hiq çdo kasë apo mbrojtës tjetër.

3 - Pastroje me një material mikrofibër si peshqiri, pakëz të lagur ose përdor sete të gatshme të cilat i gjen në çdo dyqan elektronike apo DIY.

Mos përdor dizinfektantë apo letra të lagura pasi alkooli në to mund të dëmtojë ekranin

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Hakerë të mbështetur nga shteti kinez kanë bërë objekt të sulmeve të tyre anëtarët e stafit që punojnë në fushatën elektorale të demokrat

Gjithçka duket se po i kthehet normalitet, pas periudhës së mbylljes si pasojë e pandemisë së koronavirusit.

Kompania Google ka shtyrë prezantimin e sistemit të ri operativ Android 11 deri në një datë të pacaktuar ende.

YouTube ka lëshuar një opsion tjetër që kujton përdoruesit të ndalojnë së shikuari video dhe të shkojnë që të flenë.

Rekord i ri për Zoom, videochat që u bë shumë i njohur pas epidemisë së koronavirusit.

Gjigandi i mediave sociale sjell dizanjin e ri të dekstopit, për të gjithë përdoruesit e tij.

Në 2020 interneti nuk është më luks, është një domosdoshmëri. Një router wi-fi ndodhet pothuajse në çdo shtëpi.

Çdokush mund të lexojë mesazhet në Instagram pa qenë nevoja që dërguesi ta kuptojë… e kjo falë një “truku” të vogël.

Facebook ka fshirë qindra llogari – më shumë se gjysma e tyre me qendër në Rusi, Iran dhe Gjeorgji – pasi ka zbuluar se ato u përkisnin r

Kompania Google është duke zhvilluar kartën e saj të debitit, si ‘fizike’ ashtu edhe ‘virtuale, e cila do të jetë rivalja e Apple Card.