Ky rrjet social po i shtyn vajzat të lëndojnë veten

Postuar: 10/09/2018 - 17:42

Një nga rrjetet sociale më të përdorura nga të rinjtë, Instagram, është akuzuar së fundmi se po i inkurajon këta të fundit që të lëndojnë veten. Me qindra të rinj po shpërndajnë foto të vetes së tyre duke prerë pjesë të ndryshme të trupit në rrjetin social.

Sipas raportimeve, disa prej këtyre postimeve ekzistojnë në rrjet prej shumë vitesh tashmë dhe kompania nuk ka marrë asnjë masë për t’i bllokuar.

Një përdoruese në Instragram e cila e quan veten “ vajza depresive që dëmton veten” ka më shumë se 20 mijë ndjekës në rrjetin social. Ndërsa një adoleshente nga Gjermania rrëfen depresionin e saj duke shpërndarë foto të krahëve të gjakosur.

Një tjetër vajzë me probleme e cila vetë-quhet “vajza e depresionuar 18-vjeçare”, numëron më shumë se 600 postime, shumica prej tyre me foto të kyçeve të saja të gjakosura.

Këta janë vetëm disa nga qindra përdorues të Instagramit të cilët shpërndajnë përmbajtje të pakontrolluar që mund të cënojnë lehtësisht edhe adoleshentët e tjerë që nuk i kanë pasur më parë këto probleme.

Javën e kaluar një fushatë bamirëse e fëmijëve zbuloi se një në 5 vajza 14-vjeçare kishte dëmtuar vetë veten.

Por Instagram – i blerë nga Facebook për $ 1billion në 2012 dhe që ka 800 milion përdorues aktivë – vazhdon ende të lejojë imazhe grafike dhe video të prerjes së gjymtyrëve në faqen e tij.

Përdoruesit i bëjnë imazhet lehtësisht të gjetshim duke përdorur hashtagje si #depression #selfharm #cutting dhe #suicide.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   Telefonët me tre kamera janë standardi i ri i industrisë.

   Aplikacioni më i përdorur nga njerëzit për sa i përket dërgimit të mesazheve nuk do mund të shkarkohet më në disa modele Iphone apo An

Interneti do të bllokohet për miliona përdorues në mbarë botën më 11 tetor.

Kompania Samsung do të hedhë në treg në Shtetet e Bashkuara të Amerikës një pajisje të vogël që ndihmon njerëzit të mos humbasin objektet

Të gjithë mendojnë që në krye është Apple ose Samsung por jo. I pari në listë për nga fitimet qëndron Google me plot 302 miliard dollarë

Më 11 tetor interneti do të bllokohet për miliona përdorues në mbarë botën.

“Facebook”-u po zhduket gjithmonë e më shumë në mesin e të rinjve dhe zhgënjimi me platformën kryesore të mediave sociale po shtrihet edh

Në dy dekada Google është zhvilluar nga një firmë e krijuar në një garazh në Kaliforni në koncernin më të fuqishëm të internetit në botë.

   Vlerësimi në treg i “Amazon”, gjiganti i shitjeve me pakicë në internet, kaloi nivelin e një trilionë dollarëve, ndërkohë që vlera e k

Edhe pse telefonat celularë janë përmirësuar ndjeshëm në shumë aspekte, bateria e tyre nuk ka fuqinë e dikurshme.