Ky rrjet social po i shtyn vajzat të lëndojnë veten

10/09/2018 - 17:42

Një nga rrjetet sociale më të përdorura nga të rinjtë, Instagram, është akuzuar së fundmi se po i inkurajon këta të fundit që të lëndojnë veten. Me qindra të rinj po shpërndajnë foto të vetes së tyre duke prerë pjesë të ndryshme të trupit në rrjetin social.

Sipas raportimeve, disa prej këtyre postimeve ekzistojnë në rrjet prej shumë vitesh tashmë dhe kompania nuk ka marrë asnjë masë për t’i bllokuar.

Një përdoruese në Instragram e cila e quan veten “ vajza depresive që dëmton veten” ka më shumë se 20 mijë ndjekës në rrjetin social. Ndërsa një adoleshente nga Gjermania rrëfen depresionin e saj duke shpërndarë foto të krahëve të gjakosur.

Një tjetër vajzë me probleme e cila vetë-quhet “vajza e depresionuar 18-vjeçare”, numëron më shumë se 600 postime, shumica prej tyre me foto të kyçeve të saja të gjakosura.

Këta janë vetëm disa nga qindra përdorues të Instagramit të cilët shpërndajnë përmbajtje të pakontrolluar që mund të cënojnë lehtësisht edhe adoleshentët e tjerë që nuk i kanë pasur më parë këto probleme.

Javën e kaluar një fushatë bamirëse e fëmijëve zbuloi se një në 5 vajza 14-vjeçare kishte dëmtuar vetë veten.

Por Instagram – i blerë nga Facebook për $ 1billion në 2012 dhe që ka 800 milion përdorues aktivë – vazhdon ende të lejojë imazhe grafike dhe video të prerjes së gjymtyrëve në faqen e tij.

Përdoruesit i bëjnë imazhet lehtësisht të gjetshim duke përdorur hashtagje si #depression #selfharm #cutting dhe #suicide.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

WhatsApp do të prezantojë një opsion të ri në përditësimin më të fundit, që do të përmirësojë në mënyrë domethënëse sigurinë e përdoruesv

Çmimet kanë rënë aq sa tani mund të gjenden televizorë me cilësi ekrani 4K dhe me lidhje interneti (SMART), me pothuajse gjysmë çmimi sa

Lei Jun, shef ekzekutiv i Xiaomit, ka prezantuar sot telefonin e ri Redmi Note 7, raporton GSMArena.

Lei Jun, shef ekzekutiv i Xiaomit, ka prezantuar telefonin e ri Redmi Note 7, raporton GSMArena.

Kompania "Apple" ka paralajmëruar përdoruesit për disa telefonata të rrezikshme që po marrin, të cilat dyshohet se janë mashtrime për të

Kur udhëtojmë me aeroplan vazhdimisht e pyesim veten, lidhur me disa kuriozitete që na lindin në mendje.

WhatsApp, aplikacioni i komunikimit më i përdorur në shumë vende të botës, do të sjellë disa ndryshime për përdoruesit e tij në Apple.

Një nga mashtrimet më të vazhdueshme që qarkullon për rrjetin më të madh të mesazheve WhatsApp është se ekziston një version i fshehur pr

Insajderi i njohur i industrisë së smartfonëve Evan Blass publikoi në rrjetin social Twitter një foto të Galaxy S10.