Mercedes dhe Audi numër të madh shitjesh në 2019-n

10/01/2020 - 07:50

Pas një viti të vështirë, shitjet e makinave në kompanitë e prodhimit të makinave Daimler dhe Audi u rritën nga fundi i vitit 2019, ku të dyja kompanitë gjermane postuan sot rezultate pozitive.

Ndryshimet në gamën e produkteve të tyre si dhe vështirësitë në përshtatjen me standardet e reja globale të emetimeve WLTP shkaktuan rënie në shitjet e të dyja kompanive me rreth 5% në gjysmën e parë të vitit 2019.

Daimler raportoi në muajin dhjetor një rënie me 0,3% në shitjet e markës Mercedes-Benz, megjithatë, ia doli të rrisë shitjet vjetore të Mercedes me 1,3% në 2,34 milion njësi.

Edhe filiali i Volkswagen Audi, pati një rritje të numrit të shitjeve në muajin dhjetor, ku në fund të vitit 2019 shitjet u rritën më 1,8%.

Daimler falenderoi Kinën për numrin e madh të shitjeve, ku Mercedes-Benz shiti 6,2% më shumë makina.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

YouTube ka lëshuar një opsion tjetër që kujton përdoruesit të ndalojnë së shikuari video dhe të shkojnë që të flenë.

Rekord i ri për Zoom, videochat që u bë shumë i njohur pas epidemisë së koronavirusit.

Gjigandi i mediave sociale sjell dizanjin e ri të dekstopit, për të gjithë përdoruesit e tij.

Në 2020 interneti nuk është më luks, është një domosdoshmëri. Një router wi-fi ndodhet pothuajse në çdo shtëpi.

Çdokush mund të lexojë mesazhet në Instagram pa qenë nevoja që dërguesi ta kuptojë… e kjo falë një “truku” të vogël.

Facebook ka fshirë qindra llogari – më shumë se gjysma e tyre me qendër në Rusi, Iran dhe Gjeorgji – pasi ka zbuluar se ato u përkisnin r

Kompania Google është duke zhvilluar kartën e saj të debitit, si ‘fizike’ ashtu edhe ‘virtuale, e cila do të jetë rivalja e Apple Card.

Rreth 80% e të gjithë trafikut të të dhënave të telefonisë celulare në Norvegji kalon në infrastrukturën e kompanisë ‘Telenor’.

Apple dhe Google kanë bashkuar forcat dhe po punojnë së bashku për të krijuar një teknologji që do të paralajmërojë njerëzit nëse kanë qe

Në kohën e pandemisë, janë përhapur edhe shumë teori mbi shkaqet e mundshme të virusit.