Platformat online që na "spiunojnë" më së shumti

25/11/2020 - 11:26

Në kohët e sotme ka shumë platforma online që na survejojnë, madje edhe për aspekte më intime si gjatësia, pesha, hobit dhe kafshët shtëpiake.

Clario, antivirusi nga Londra, është i gatshëm të tregojë sa cënohet privatësia online.

Kompania ka krijuar një listë me 32 detaje initime të cilat përfshijnë nga emaili, emri adresa e deri te rroga dhe historia jote e punës.

Në krye të listës qëndron Facebook me 70.59% nga detajet e listuara, më pas vjen Instagram me 59.82% e në vend të 3-të e të 4-ërt listohet Tinder dhe Grindr.

Rrjete sociale si WhatsApp (në vend të 48) dhe TikTok (në vend të 39) me 11.76% dhe 14.71% respektivisht. 

Ndërsa faqja me invazionin më të ulët është Pornhub, me vetëm 5.88%. Kjo platform dëshiron të dijë çfarë aparati ke dhe "shijet" e tua, nuk i intereson as emaili yt.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Qeveria e Brazilit do të pranojë kompaninë kineze të teknologjisë Huawei që të marrë pjesë në ankandet për rrjetin 5G.

Aplikacioni i mesazheve, Signal ka raportuar probleme teknike të premten pasi njohu fluks të madh të përdoruesve, të cilët janë shtuar në

Politika e re WhatsApp ka shkaktuar një valë të madhe shkarkimesh të aplikacionit SIGNAL ditët e fundit.

Presidenti aktual i SHBA, Donald Trump është pezulluar përkohësisht nga YouTube pasi nxiste dhunë me anë të videove që publikonte nga pro

WhatsApp është aplikacioni më i njohur i mesazheve në botë, i zotëruar nga kompania e Facebook.

Asnjë ndryshim në mënyrën e ndarjes së të dhënave të WhatsApp me Facebook në rajonin europian.

Në kalendarin Gregorian, pragu i Vitit të Ri, dita e fundit e një viti, bie më 31 dhjetor.

Whatsapp gati të publikojë versionin e ri, miliona përdorues mund të mos e përdorin më pas 1 janarit.

Gjigandi gjerman i prodhimit të automjeteve, "BMW" synon që të rrisë numrin e makinave elektrike.

Facebook dhe Google kanë rëndë dakord të bashkëpunojnë dhe ndihmojnë njëri-tjetrin në rast se do të nisë një hetim kundër tyre pas padisë