SHBA, Facebook fshin llogari ruse, rrezikonin ndërhyrje në zgjedhjet presidenciale

25/09/2020 - 16:50

Rrjeti social Facebook deklaroi se ka eliminuar disa llogari të rreme të lidhura me shërbimin sekret rus, që akuzohet për ndërhyrje në zgjedhjet presidenciale të SHBA në vitin 2016.

"Llogaritë që kemi hequr sot synojnë drejtpërdrejt zgjedhjet e SHBA në vitin 2020 dhe janë të lidhura me aktorë të lidhur në të kaluarën me ndërhyrje zgjedhjet në SHBA, përfshirë ato të vitit 2016", theksoi kompania.

Çmontimi i rrjetit më të madh çoi në heqjen e 214 profileve në Facebook, 35 faqeve, 18 grupeve dhe 34 profileve në Instagram.

"Hetimi ynë i ka lidhur këto llogari me ushtrinë ruse, përfshirë shërbimet e shprbimit sekret ushtarak", lexohet në shënimin në Facebook.

Rrjeti publikonte përmbajtje politike kryesisht në Siri dhe Ukrainë, por edhe në Turqi, Japoni, Gjeorgji, Armeni, Bjellorusi. Moldavia, Britani e Madhe dhe SHBA.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ke një këngë e cila të ka mbetur në mendje, por nuk i gjen dot titullin? Google tashmë ka një opsion që mund t'ju ndihmojë të kujtoni tit

Është koha për të krijuar një konkurrencë të re me TikTok.

Kompania Microsoft tha të martën se kishte çaktivizuar më shumë se 90 për qind të pajisjeve të përdorura nga një bandë kriminelësh kibern

Ndryshimet në TikTok dhe Arm janë shenja që tregojnë një të ardhme të vështirë...

Gjigandi i mediave sociale, Twitter, ka mbyllur një numër të madh llogarish që dyshohet se ishin false, të cilat mbështesin Presidentin e

Apple prezantoi katër iPhone të rinj të pajisur me teknologjinë për të përdorur rrjetet me të shpejta 5G.

Rrjeti social Facebook njoftoi se do t’i ndalojë postimet që mohojnë ose shtrembërojnë Holokaustin.

Kompania e teknologjisë Apple ka njoftuar se do të mbajë ngjarjen më te madhe të saj, në të cilën do të bëhet lançimi i produktit të viti

Në Eventin ‘Galaxy Unpacked for Every Fan’ më 23 shtator, Samsung prezantoi pajisjen e tij të fundit Galaxy: Galaxy S20 FE, i projektuar

Kompania e famshme e Facebook do të fillojë përfshirjen e më shumë veçorive të Messenger në bisedën brenda aplikacionit të Instagram, për