Versioni i ri i Facebook-ut në dispozicion të 2 miliardë përdoruesve

11/05/2020 - 11:45

Gjigandi i mediave sociale sjell dizanjin e ri të dekstopit, për të gjithë përdoruesit e tij. Tani Facebook-ut i shtohet opsioni “Dark Mode”.

Ky opsion synon të minimizojë ndriçimin e ekranit në mjedise me dritë të ulët.

Dizajni i ri ka më shumë hapësirë dhe shkronja më të mëdha, duke e bërë më të lehtë gjetjen e faqeve, grupeve dhe ngjarjeve.

Ky dizajn i ri është lançuar në fillim të këtij viti për një grup të vogël përdoruesish të Facebook, por tani është në dispozicion për më shumë se 2 miliardë përdorues.

Ndryshimi u njoftua fillimisht në muajin prill të vitit të kaluar, në konferencën vjetore të Facebook në San Francisko, ku kompania shpjegoi disa nga ndryshimet që do të kryheshin.

Mark Zuckerberg premtoi që dizanji i ri do të ishte më i freskët dhe më modern.

Ndryshimet e reja i krijojnë lehtësi përdoruesit për të krijuar faqe dhe grupe. Facebook ka gjithashtu një opsion të ri, që lejon përdoruesit të gjejnë video, lojëra dhe grupe shumë më lehtë se më parë.

Edhe në postimin zyrtar bëhet e ditur se Facebook-u i ri është më i thjeshtë dhe më i lehtë për t’u përdorur.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

YouTube ka lëshuar një opsion tjetër që kujton përdoruesit të ndalojnë së shikuari video dhe të shkojnë që të flenë.

Rekord i ri për Zoom, videochat që u bë shumë i njohur pas epidemisë së koronavirusit.

Në 2020 interneti nuk është më luks, është një domosdoshmëri. Një router wi-fi ndodhet pothuajse në çdo shtëpi.

Çdokush mund të lexojë mesazhet në Instagram pa qenë nevoja që dërguesi ta kuptojë… e kjo falë një “truku” të vogël.

Facebook ka fshirë qindra llogari – më shumë se gjysma e tyre me qendër në Rusi, Iran dhe Gjeorgji – pasi ka zbuluar se ato u përkisnin r

Kompania Google është duke zhvilluar kartën e saj të debitit, si ‘fizike’ ashtu edhe ‘virtuale, e cila do të jetë rivalja e Apple Card.

Rreth 80% e të gjithë trafikut të të dhënave të telefonisë celulare në Norvegji kalon në infrastrukturën e kompanisë ‘Telenor’.

Apple dhe Google kanë bashkuar forcat dhe po punojnë së bashku për të krijuar një teknologji që do të paralajmërojë njerëzit nëse kanë qe

Në kohën e pandemisë, janë përhapur edhe shumë teori mbi shkaqet e mundshme të virusit.

WhatsApp edhe më parë ka ndërmarrë hapa për të luftuar lajmet e rreme në aplikacionin e saj të mesazheve, siç është markimi i mesazheve q