Një tërmet me magnitudë 4.8 u regjistrua rreth orës 16:15 me një epiqendër 24 kilometra lindje-juglindje të Kymit dhe një thellësi fokale 14.6 kilometra, sipas Institutit Gjeodinamik në Greqi.

Tërmeti u ndje në pjesë të ndryshme të Atikës, ndërsa pak më vonë u regjistruan lëkundje të reja, më të dobëta: 2.4 të shkallës Rihter në orën 4:24, 20 kilometra në juglindje të Kymit dhe 3.1 të shkallës Rihter në 4:33, 21 kilometra, në lindje- juglindje të Kymit.