Ekipet e shpëtimit filipinas kërkuan rrënojat e një trageti të djegur të enjten për ndonjë të mbijetuar ose më shumë viktima të një zjarri që përfshiu anijen ndër-ishullore duke vrarë 29 njerëz, përfshirë një foshnjë 6 muajshe, thanë autoritetet.

Hetuesit nuk kanë identifikuar ende shkakun e zjarrit që filloi rreth orës 23:00. (1500 GMT) të mërkurën në ishullin jugor të Basilanit, kur shumë pasagjerë flinin në kabina me ajër të kondicionuar në kuvertën e poshtme të tragetit.
“Mendova se po ëndërroja, por kur hapa sytë ishte errësirë dhe ne ishim të rrethuar nga tymi,” i tha radio DZRH Mina Nani, 46 vjeç, një pasagjere në MV Lady Mary Joy 3.

Ajo tha se mbijetoi duke u hedhur nga anija dhe duke ndarë një pajisje lundruese me një pasagjer tjetër derisa ata u shpëtuan.

Kishte shifra kontradiktore për numrin e njerëzve në traget, për të cilin zyrtarët thanë se nuk ishte i mbingarkuar. Roja bregdetare tha se 225 persona duke përfshirë 36 ekuipazh u shpëtuan.
Njëmbëdhjetë persona, përfshirë tre fëmijë, u mbytën pasi u hodhën nga anija që digjej, ndërsa 18 vdiqën në flakët në bord, tha Guvernatori Hadjiman Hataman Salliman për DZRH.

“Ne duhet të eksplorojmë ende të gjithë anijen sepse është ende nxehtë,” tha Salliman për anijen e plazhit.

Komodori Rejard Marfe, shefi i rojes bregdetare në rajonin Mindanao, i tha Reuters se kishte “kaos” pasi zjarri i përhapur zgjoi njerëzit nga gjumi dhe 18 viktimat e gjetura në bord u “djegjën plotësisht”.