Ish-presidenti amerikan Donald Trump tha të shtunën se pret të arrestohet të martën e ardhshme, ndërsa u kërkoi mbështetësve të tij të dalin në rrugë.

Në një postim në rrjetet sociale, ish-presidenti thotë se do të arrestohet ndërsa një prokuror i Nju Jorkut po shqyrton akuzat në një çështje që shqyrton financimin e grave që pretendojnë se kishin lidhje me ish-presidentin.

“Kandidati kryesor republikan dhe ish-presidenti i Shteteve të Bashkuara do të arrestohet të martën e javës së ardhshme”, shkroi Trump, referuar vetvetes.

Më shumë se gjashtë vjet pasi avokatët e Donald Trump dyshohet se kanë paguar Stormy Daniels për të mbajtur heshtje rreth çështjes, prokurorët po shqyrtojnë nëse ajo duhet të përballet me akuza.

Trump pretendoi në llogarinë e tij të Truth Social se zyra e prokurorit të qarkut të Manhattanit do ta arrestonte të martën për akuzat. Ai i quajti ata “të korruptuar dhe shumë të politizuar”, duke e quajtur pagesën e pretenduar të parave “një përrallë të vjetër dhe plotësisht zhgënjyese”.

Javën e kaluar, ish-presidenti dhe kandidati për Shtëpinë e Bardhë për vitin 2024 u thirr për të dëshmuar para një jurie të madhe në Manhattan, me bashkëpunëtorin e tij prej kohësh dhe ish-avokatin Michael Cohen.

Trump përsëri këmbënguli se nuk kishte kryer asnjë krim dhe u kujtoi mbështetësve të tij se fushata kundër tij ishte financuar kryesisht nga miliarderi liberal George Soros. Ai madje u bën thirrje ndjekësve të tij që ta mbështesin atë për të “marrë kombin”.

Zyrtarët e zbatimit të ligjit në Nju Jork po përgatiten për të paditur Trump, por nuk ka pasur asnjë njoftim publik.

Nëse pretendimet e Trump janë të vërteta, ai do të bëhej ish-presidenti i parë amerikan që përballet me akuza penale.