Një prezantuese turke e lajmeve është pushuar nga puna pasi u shfaq në një transmetim të drejtpërdrejtë lajmesh me një filxhan kafeje Starbucks në tryezën e saj.

Publiku e kritikoi prezantuesen Meltem Gunay për këtë veprim, duke pretenduar se ajo po mbështeste Starbucks, i cili aktualisht po bojkotohet nga aktivistët pro-palestinezë për shkak të mbështetjes së supozuar të markës për qeverinë izraelite.

Disa orë më vonë, TGRT njoftoi se kishte pushuar nga puna Günay si dhe drejtorin e lajmeve për reklamim të fshehtë të kompanisë, gjë që është rreptësisht e ndaluar në parimet e transmetuesit të lajmeve, shkruan Daily Mail.

Aktivistët pro-palestinezë organizuan një bojkot të Starbucks pasi zinxhiri i kafesë paditi sindikatat e saj, Starbucks Workers United, kur organizata e punës postoi një mesazh të fshirë që atëherë në mediat sociale duke shprehur solidaritet me palestinezët.

Grupi i sindikatës ndau një mesazh që lexonte “Solidaritet me Palestinën” sipër një imazhi të një buldozeri të drejtuar nga Hamasi duke rrëzuar një gardh në Rripin e Gazës, sipas organizatave të lajmeve që panë postimin.

Marrëdhëniet midis Turqisë dhe Tel Avivit janë përkeqësuar me shpejtësi në mes të bombardimeve të pamëshirshme të Izraelit në Rripin e Gazës.  Muajin e kaluar, presidenti turk Recep Tajip Erdogan tha se Izraeli ishte një “shtet terrorist” që kryente krime lufte dhe shkel ligjin ndërkombëtar në Gaza.

Ai gjithashtu përsëriti pikëpamjen e tij se Hamasi ishte një parti politike që ishte zgjedhur nga palestinezët, ndërsa nuk përmendi se nuk ka pasur zgjedhje në Gaza që nga viti 2006 kur Hamasi mundi Fatahun, një lëvizje laike.

Më 7 tetor, persona të armatosur të Hamasit sulmuan Izraelin dhe vranë rreth 1,140 njerëz, kryesisht civilë, sipas një raporti të AFP-së bazuar në shifrat izraelite. Ata morën 250 pengje nga të cilët 129 mbeten brenda Gazës, thotë Izraeli.

Izraeli u hakmor me një bombardim të pamëshirshëm dhe një rrethim të ndjekur nga një pushtim tokësor. Fushata ka vrarë të paktën 20,915 njerëz, kryesisht gra dhe fëmijë, sipas numrit të fundit të lëshuar të martën nga ministria e shëndetësisë e Gazës.