Udhëheqësi i Hamasit, Marëan Issa, vdiq në një sulm ajror izraelit, tha zyrtari i Shtëpisë së Bardhë, Jake Sullivan.

Si zëvendës komandant ushtarak, Issa do të ishte udhëheqësi më i lartë i Hamasit që ka vdekur që nga fillimi i luftës më 7 tetor.

Grupi palestinez, i cili kontrollon Gazën, nuk i ka komentuar zyrtarisht raportet për vdekjen e tij. Sekretari amerikan i shtetit Antony Blinken do të udhëtojë në Lindjen e Mesme këtë javë në vizitën e tij të gjashtë në rajon që nga shpërthimi i konfliktit në Gaza.

Ai do të mbajë takime në Arabinë Saudite dhe Egjipt për të diskutuar përpjekjet ndërkombëtare për të arritur një marrëveshje armëpushimi që siguron lirimin e të gjithë pengjeve të mbetura. Negociatat kanë vazhduar këtë javë në Katar, pavarësisht se Izraeli ka njoftuar planet për të zhvendosur më shumë se një milion njerëz nga qyteti i Rafah përpara se të nisë një ofensivë.

Në bisedën e tyre të parë pas një muaji, presidenti amerikan Joe Biden i tha kryeministrit izraelit Benjamin Netanyahu se ky do të ishte një “gabim”.

Burimet e mediave izraelite kanë raportuar se Issa u vra në një sulm ajror izraelit që synoi një kompleks tuneli nën kampin e refugjatëve Nuseirat në Gaza qendrore një javë më parë.

Zëvendëskomandanti i krahut ushtarak të Hamasit, Brigadat Izzedine al-Qassam, konsiderohej një nga njerëzit më të kërkuar të Izraelit. Bashkimi Evropian, i cili e vendosi liderin e Hamasit në listën e tij të zezë terroriste, e lidhi atë drejtpërdrejt me sulmin e 7 tetorit të udhëhequr nga grupi që vrau afërsisht 1200 njerëz dhe ndezi luftën.

Ai ishte burgosur nga Izraeli për pesë vjet gjatë Intifadës së Parë Palestineze dhe ishte ndaluar nga Autoriteti Palestinez në 1997 deri në fillimin e Intifadës së Dytë në 2000.

Ushtria izraelite ka vrarë një numër udhëheqësish të lartë të Hamasit që nga 7 tetori. Lideri politik i Hamasit, Saleh al-Arouri vdiq në një shpërthim në periferinë jugore të Bejrutit, Dahiyeh. Izraeli konsiderohet gjerësisht përgjegjës për atë sulm.

Sullivan, këshilltari i Sigurisë Kombëtare i Shtëpisë së Bardhë, tha se liderë të tjerë të Hamasit besohet të jenë të fshehur, “me gjasë thellë në rrjetin e tunelit të Hamasit” në Gaza.

Ai u zotua se SHBA-ja do të ndihmojë izraelitët në kërkimin e vazhdueshëm të liderëve të lartë të Hamasit, duke shtuar, “drejtësia do të vijë edhe për ta”.