Udhëheqësi i opozitës izraelite Yair Lapid do të vizitojë Uashington, DC, javën e ardhshme, tha një zëdhënës i Lapid për CNN të martën.

Zëdhënësi nuk ka detaje se me kë do të takohet Lapid, por tha se fokusi i vizitës është “forcimi i marrëdhënieve strategjike Izrael-SHBA, kthimi i pengjeve në shtëpi, situata në veri dhe roli i Izraelit në rajon. ”

Një vizitë e fundit në Uashington nga rivali i kryeministrit të Izraelit Benjamin Netanyahu, Benny Gantz, shkaktoi zemërim masiv nga Netanyahu.

Si nënpresidentja Kamala Harris, ashtu edhe sekretari i shtetit Antony Blinken u takuan me Gantz, një anëtar i kabinetit të luftës izraelite, gjatë asaj vizite në fillim të marsit. Në takim, zyrtarët e lartë të administratës Biden përcollën zhgënjimin e tyre për situatën “e papranueshme dhe të paqëndrueshme” në Gaza. Vendimi i Gantz për të udhëtuar në Uashington nuk u sanksionua nga qeveria izraelite, që do të thotë se ai nuk shoqërohej nga ambasadori izraelit në takimet e tij, sipas një zyrtari të njohur.

Blinken takohet rregullisht me Lapidin gjatë udhëtimeve të tij në Izrael.

CNN ka kontaktuar me Departamentin e Shtetit të SHBA dhe Këshillin e Sigurisë Kombëtare për të parë nëse ndonjë zyrtar planifikon të takohet me Lapid.