Nëse kohët e fundit mendoni se rrobat tuaja më të ngushta nuk ju rrinë ose ndiheni vazhdimisht të fryrë dhe të rëndë, atëherë ndoshta duhet të ndryshoni disa gjëra në dietën tuaj . Disa do t’ju thonë të mbani një dietë. Por nëse nuk jeni tipi i dietës, atëherë çfarëdo që të zgjidhni patjetër nuk do t’ju sjellë rezultatet që dëshironi, të paktën në planin afatgjatë. Ajo që ne të gjithë kemi nevojë pak a shumë është të përmirësojmë dietën tonë, të bëjmë një zhvendosje drejt zgjidhjeve më të shëndetshme, të cilat nuk janë majmëruese – ose më mirë, më pak majmëruese.

Vendosni fibrat në lojë

Ushqimet që janë të pasura me fibra bimore – përveçse janë shumë ushqyese – krijojnë një ndjenjë ngopjeje, e cila na mban të ngopur. Një mëngjes i pasur me fibra vegjetale është ideal për ta nisur siç duhet ditën, ndërkohë që do të shmangim dëshirat – zakonisht për diçka jo të shëndetshme – si gjatë ditës ashtu edhe – veçanërisht – gjatë natës.

Cilat janë ushqimet që janë të pasura me fibra? Tërshërë, bishtajore, quinoa, fruta, perime, drithëra dhe arra. Hulumtimet kanë treguar se parandalimi i shpeshtë i ushqimeve të mësipërme mund të kontribuojë në humbjen afatgjatë të peshës.

Ushqime të përpunuara dhe shumë të përpunuara

Ushqimet e ambalazhuara kanë konservues, shumë sheqer dhe kripë dhe substanca të tjera që mund të na shkaktojnë probleme shëndetësore në afat të gjatë nëse i konsumojmë vazhdimisht. Kjo është arsyeja pse ekspertët rekomandojnë që të shikojmë me kujdes etiketat e produkteve përpara se t’i blejmë dhe të fokusohemi sa më shumë te produktet e freskëta ose ato që kanë pësuar përpunim sa më të vogël të mundshëm.

Përqendrohuni te karbohidratet e shëndetshme

Karbohidratet kanë qenë shpesh në shënjestër në dietat, pasi ato grumbullohen të gjitha së bashku dhe supozohet se janë të majme. Megjithatë, karbohidratet e mira gjenden në fruta, perime dhe bishtajore, si dhe në drithërat. Në karbohidratet e këqija do të gjejmë bukë të bardhë dhe makarona të bardha dhe sigurisht sheqer…

Karbohidratet e mira japin energji dhe nëse kombinohen me proteina dhe yndyrna të mira, atëherë kemi një vakt të ekuilibruar.

Sasi më e vogël në darkë

Të gjithë dietologët theksojnë se duhet të hamë një mëngjes të mirë, por jo të hamë vonë natën dhe madje të reduktojmë sasitë në darkën tonë. Nëse jeni nga ata që vaktin kryesor e kanë në mbrëmje, atëherë të paktën përpiquni ta shtyni kohën dhe ta vendosni sa më herët. Dhe sigurisht nëse nuk keni ngrënë asgjë gjatë ditës, është e natyrshme që papritur të dëshironi të hani… çfarëdo që të gjeni para jush. Gabim i madh! Darka ka nevojë për sasi të vogla, vakte të balancuara, pa teprime.

Sipas kërkimeve shkencore, i njëjti vakt metabolizohet shumë më mirë nëse hahet në 9 të mëngjesit sesa nëse hahet në 9 të natës.

Pra idealja për të gjithë ne është të përpiqemi të gjejmë mënyra për të ngrënë siç duhet në mëngjes dhe në mesditë në mënyrë që të mos jemi të uritur gjatë natës.

Taperaki – Programim

Nëse duam të bëjmë planin tonë të dietës, duhet të marrim disa pajisje: matës shiritash, etiketa dhe një fletore për të bërë shënime. Për t’u siguruar që ushqehemi siç duhet, mund të hartojmë një program javor, i cili do të jetë me shkrim, i mbërthyer me një magnet në frigorifer, si dietat.

Nëse jeni më shumë fanatik i organizatës, mund të keni një fletore ku të shkruani atë që hani, çfarë duhet të blini, çfarë nuk duhet të hani, orarin e vakteve, ushqimet dhe keqbërjet tuaja.

Buka në fund

Hulumtimet e fundit kanë treguar se nuk ka rëndësi vetëm ajo që hamë, por edhe radha në të cilën e konsumojmë. Ngrënia e perimeve dhe sallatës së pari ndihmon procesin e tretjes dhe ndjenjën e ngopjes. Karbohidratet dhe bukën i ruajmë për së fundi, pasi nëse i hamë në të njëjtën kohë ose në fillim, mund të përfundojmë duke konsumuar një sasi më të madhe ushqimi.

Më shumë erëza, perime, arra në dietën tonë

Ne mund të hamë sasi më të mëdha të ushqimeve që janë më të shëndetshme. Ky është një truk për të zëvendësuar ushqimet tona dhe pjatat anësore dhe për të bërë ndryshime në vaktet tona.

Ne mund të përfshijmë në program më shumë fruta dhe perime të papërpunuara dhe arra: ushqime të lehta që na shtypin oreksin dhe nuk na mbingarkojnë me kalori.

Një meze e lehtë e përsosur që vë në lojë bishtajoret dhe mund të zëvendësojë kokoshkat dhe patatet e skuqura janë qiqrat në furrë . Pak kalori, shije perfekte. Ju mund të bëni një sasi të vogël sa herë që përgatisni qiqra në shtëpi.