Një grua e gjymtuar për dekada pasi u helmua si studente në një rast që tronditi Kinën, ka vdekur në moshën 50-vjeçare.

Zhu Ling vdiq në Pekin të premten, tha Universiteti Tsinghua në një postim në platformën kineze të mediave sociale Weibo, e cila është mbushur me ngushëllime.

“Zhu Ling ka luftuar me këmbëngulje kundër dhimbjes për shumë vite. Gjatë gjithë jetës së saj, Zhu Ling gjithmonë është kujdesur, mbështetur dhe inkurajuar nga shumë studentë, të gjitha sferat e jetës dhe shkolla”, shkroi në postimin e tij të shtunën universiteti me qendër në Pekin, i quajtur shpesh “MIT i Kinës”. Vdekja e Zhou të premten mbrëma u konfirmua edhe nga babai i saj.

Gjithçka ndodhi në vitin 1994 kur Zhou ishte studente e vitit të dytë të kimisë dhe muzikant i suksesshëm në Tsinghua, dhe filloi të përjetonte dhimbje stomaku, rënie flokësh dhe simptoma të tjera në dukje të pashpjegueshme që më vonë u zbuluan se ishin shenja të helmimit nga talium.

Kimikati shumë toksik, i përdorur në helmet e brejtësve dhe insekteve, përfundimisht e la Zhou praktikisht të verbër dhe me aftësinë mendore të një 6-vjeçari.

Ajo vuajti për muaj të tërë dhe përfundimisht ra në koma para se të diagnostikohej shkaku i gjendjes së saj. Pavarësisht dyshimeve për veprimtari kriminale dhe një hetim policor, askush nuk është akuzuar ndonjëherë.

Rasti i Zhou ka tërhequr vëmendjen kombëtare në dekadat e fundit që kur ajo u helmua, duke shkaktuar zemërim dhe thirrje për drejtësi dhe përgjegjësi. Të shtunën, vdekja e saj ishte tema kryesore në trend në Weibo, me më shumë se 400 milionë shikime pasdite.

Përdoruesit e mediave sociale u fokusuan gjithashtu në hetimin e pafrytshëm nga autoritetet kineze dhe pretendimet e bëra në të kaluarën se hetimi mund të ketë ngecur për shkak të lidhjeve të fuqishme të familjes së një ish-të dyshuari.