Aktori Bernard Hill, i njohur më së shumti për rolet në Titanikun dhe Lord of the Rings, ka ndërruar jetë në moshën 79-vjeçare.

Ai luajti rolin e kapitenit Edward Smith në filmin fitues të Oskarit të vitit 1997 dhe Mbretin Théoden në Lord of the Rings.

Roli i tij kryesor ishte në dramën televizive të BBC-së të vitit 1982, Boys from the Blackstuff, ku ai portretizoi Yosser Hughes, një personazh që luftoi dhe shpesh dështoi për të përballuar papunësinë në Liverpool.

Alan Bleasdale, i cili shkroi Boys from the Blackstuff, tha se vdekja e Hill ishte “një humbje e madhe”.

Hill, i cili ishte nga Mançesteri dhe jetonte në Suffolk, do të kthehej në ekranet televizive në serinë e dytë të The Responder, një dramë e BBC me aktorin Martin Freeman, e cila fillon të transmetohet të dielën.

Lindsay Salt, drejtor i BBC Drama, i bëri homazhe për të, duke thënë:

“Bernard Hill la një gjurmë nëpër ekran dhe karriera e tij e gjatë e mbushur me role ikonë dhe të shquar është një dëshmi e talentit të tij të jashtëzakonshëm”.

Yosser Hughes, i luajtur nga Bernard Hill, ishte një nga personazhet më të paharrueshëm në Boys From The Blackstuff të vitit 1982.

Një tjetër nga shfaqjet e paharrueshme të Hill-it në TV BBC erdhi në serinë dramatike të vitit 2015 Wolf Hall, përshtatur nga libri i Hilary Mantel për oborrin e Henry VIII.

Hill portretizoi Dukën e Norfolkut – një xhaxhai i Anne Boleyn dhe një armik i kardinalit Wolsey.
Hill ishte gjithashtu shumë i dashur për performancat e tij në trilogjinë epike të Peter Jackson, The Lord of the Rings.

Ai iu bashkua kastit për filmin e dytë, “The Two Towers” të vitit 2002 dhe u kthye në ekskluzivitet për “Kthimi i Mbretit” të vitit 2003, i cili mori 11 çmime Oscar.

Role të tjera në karrierën e tij prej dekadash përfshinin serinë televizive të BBC-së të vitit 1976, I, Claudius, një paraqitje në Gandhi të vitit 1982, Shirley Valentine në 1989, Mbreti Scorpion në 2002 dhe filmi i Tom Cruise 2008 Valkyrie.