FSHF akuzoi kryebashkiakun e Tiranës Erion Veliaj se po përdorte SPAK dhe prokurorinë ndaj tyre.

Por i pyetur nga BIRN drejtuesi i SPAK, Arben Kraja dhe drejtuesja e Prokurorisë së Tiranës, Elisabeta Imeraj mohuan që institucionet e tyre të ishin përfshirë në këtë përplasje.

“SPAK nuk mund të përdoret nga askush për presione sepse vepron vetëm bazuar në dokumente dhe prova dhe jo opinione.

Deri tani nuk kemi ndonjë kallëzim për problematikën që lidhet me FSHF siç thoni ju.

Gjithashtu iu sqaroj se kryetari i FSHF-së nuk është subjekt i posaçëm hetimi në kompetencë të Prokurorisë Posaçme”, tha Kraja në reagimin e tij.