Max Verstappen dominon dhe fiton Çmimin e Madh të Austrisë në Spielberg, raundi i dhjetë i Kampionatit Botëror të F1.

Duke u nisur nga pole me një fillim agresiv me Leclerc kur u fikën semaforët, holandezi fluturon në pistën e Red Bull-it në shtëpi dhe fiton një tjetër sukses në vitin 2023.

Në podium edhe Ferrari i Charles Leclerc dhe Red Bull-i tjetër i Sergio Perez, që mposhti Carlos Sainz në luftën për shkallën e tretë të podiumit, teksa u penalizuan në garë me 5 sekonda për kufijtë e pistës.

Kjo ishte fitorja numër 42 në karrierë për Max Verstappen.

Një sukses që nuk u vu kurrë në pikëpyetje edhe kur, siç ndodhi edhe të shtunën me Perez, Leclerc tentoi ta sulmonte në fillim mes tentativave për kundërsulme, por pa sukses.

Inline image

Leclerc u përpoq dhe meriton vlerësime, që nuk u dorëzua kurrë, por me një Red Bull të frikshëm që të “bën me krah”, nuk la vend për përpjekjet e pilotit monegask.

Një tjetër fundjavë perfekte për Super Max, një tjetër provë që e vë atë në arrati për Botërorin numër 3 të karrierës së tij.

Por duartrokitje edhe për Ferrarin, që do të ndahen mes Charles Leclerc dhe Carlos Sainz.

Sigurisht, ishte monegasku që doli mes të dyve me vendin e tij të dytë që anulon provën e errët të së shtunës në Sprint, me mini-garën e mbyllur në vendin e 12-të.


Pas Ferrarit të spanjollit ishte McLaren i Norris, i cili përfundoi në top 10 dhe në zonën e pikëve përpara Aston Martin të Alonso, Mercedes të Hamilton dhe Russell, Alpine të Gasly dhe Aston Martin tjetër të Stroll.

Ocon ishte vetëm i 12-ti, pas Albon dhe përpara Sargeant, ndërsa Zhou, De Vries, Bottas, Piastri, Tsunoda dhe Magnussen mbyllën renditjen e finishit.

I detyruar të tërhiqej Hulkenberg, luftoi me probleme teknike me Haas-in e tij që humbi fuqinë në garë.